Gündem Özel

Halk Ekmek 2022 yılı Ramazan pidesi fiyatlarını açıkladı. Peki ya pideye ne kadar zam geldi?


Halk Ekmek tarafından üretilerek tüketiciye sunulacak Ramazan pidesinin fiyatı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından açıklandı. Yapılan açıklamaya göre bu yıl Ramazan ayı boyunca Halk Ekmek büfelerinde 330 gr.’lık Ramazan pidesi 3₺ fiyatla satışa sunulacak. Buna göre pidenin 100 gramı 0,9₺ olarak fiyatlanıyor. Bu açıklama sonrasında fırınlarda satışa sunulacak Ramazan pidesi fiyatı merakla beklenmeye başladı. Öyle ki, geçen yıllarda fırınlarda satılan Ramazan pidesinin fiyatı Halk Ekmek fiyatlarına göre çok daha yüksek belirleniyordu.

Diğer yandan uygun fiyatlarıyla bilinen İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Halk Ekmek’in Ramazan pidesi fiyatlarında üç yıllık süreçte yaşanan ekonomik buhranın da etkisi görülüyor. Buna göre, geçen yıl 365 gr. olan Ramazan pidesinin bu yıl gramajının da düşürüldüğü anlaşılıyor. Sadece gramaj düşürülmeyerek pidenin fiyatının da 2 katına çıkarıldığı anlaşılıyor. Bu haliyle geçen yıl 100 gramı 0,41₺’ye satılan pidenin bu yıl 100 gr. üzerinden 2 kattan daha fazla zamlandığı anlaşılıyor.

Halk Ekmek tarafından satılan Ramazan pidesinin 2019 ve 2020 yılındaki fiyatı ise 1₺ olarak belirlenmişti. O dönemde 300 gr. olarak satışa sunulan pidenin 100 gr. satış fiyatı ise 0,33₺’ye denk geliyordu. Hatta 2020 yılında Kocaeli’nde aynı gramajdaki pidenin 2,5₺’ye satılması sonrasında tepkiler ortaya çıkmıştı. Fakat geçen süreçte 100 gr. hesabına göre bilinen en uygun fiyatla satılan Ramazan pidesinin bile üç yıllık süreçte tam 3 kat zamlandığı anlaşılıyor.

Fırınlarda satılan Ramazan pidesi fiyatlarına bakıldığındaysa; 2020 yılında 365 gramlık pidenin 3₺’ye satıldığı, 2021 yılında ise yine 365 gr.’lık pidenin 4₺ olduğu anlaşılıyor. Bu yıl yaşanan ekonomik süreç sebebiyle un, yumurta ve susam fiyatlarındaki artışın pideye yansıması beklenirken, pidenin gramajının düşürülüp düşürülmeyeceği ise merak ediliyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri