Kahvaltılık Gevrek ve Tahıllar

Kellogg Choco Krispies Pirinçli Kahvaltılık Gevrek


Dün Özgür Demirtaş tarafından twitter hesabından yayınlanan ve “Benim için kendimi mutlu etme aracım” diye nitelendirdiği Kellogg Choco Krispies ürününü inceleyeceğiz. Ürün Türkiye’de bulunmuyor, ABD ve Avrupa ülkelerinde 330 gr.’lık paketlerde, porsiyonu 30 gr. olarak hesaplanarak satılıyor. Ürünün ambalajında koruyucu ya da renklendirici katkı maddeleri olmadığına dair beyan dikkat çekse de üründe glikoz şurubu ve şeker yer alıyor. Özgür Demirtaş ürünle ilgili olarak “Zararlı bir ürün, bir sürü şeker var içinde” ifadeleriyle “Kesinlikle tavsiye değildir” vurgusu yapmıştı.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Pirinç, Glikoz şurubu ve Şeker bulunduğunu görüyoruz. Sadece bu üç içerik bile ürünün liften yoksun olarak yoğun şeker içerdiğini gösteriyor. Öyle ki, üründeki lif oranı da besin değerleri beyanında tüketiciyle paylaşılmıyor.Fakat zaten üründe muhtemelen sıfıra yakın oranda lif bulunuyor. Ürün 100 gr.’da 27 gr. basit şeker içerirken, yine 100 gr.’da tam 75 gr. karbonhidrat içeriyor. Ürünün 30 gr.’lık tek porsiyonda ise 8,1 gr. şeker içerdiğini ve tek porsiyondan alınan kalorinin %28,6 oranında ilave şekerden geldiğini söyleyelim. İlave yağ veya protein kaynağı içermeyen ayrıca 30 gr.’lık tek porsiyonda 2,7 gr. protein ve 0,8 gr. yağ içeriyor. Fakat ürünün süt ile tüketiminde protein ve yağ oranının sütten gelen değerlerle artacağını söylemek gerekiyor.

“Choco” yani çikolatalı olarak isimlendirilen üründe ayrıca %4,4 oranında yağı azaltılmış kakao tozu ve %1,4 oranında kakao kitlesi bulunuyor. Ürün bu haliyle toplam %5,8 oranında kakao içeriğine sahip olup, bu da 30 gr.’lık tek porsiyonda 1,74 gr. kakaoya denk geliyor. Ürün içeriğinde arpa maltı ve aroma vericiler gibi lezzeti arttırıcı içerikler yer alıyor. Arpa maltı – genellikle ürünlerde ekstrakt şeklinde yer alan bir tür lezzet arttırıcı özelliğe sahip olan, çoğunlukla da alkolle çözündürülen bir bileşen olarak dikkat çekiyor. Üründe yine içeriği bilinmeyen ve tüketiciye beyan edilmeyen yapay aroma vericiler yer alıyor.

Kellogg's - Choco Krispis Hanger & Tray on Behance

Bu haliyle özetlemek gerekirse; Özgür Demirtaş’ın paylaştığı bu üründe şekerden daha çok nişasta bazlı glikoz şurubu yer alıyor. Pirinç bazlı ürünün; %75 oranında karbonhidrat içeriğine karşılık, düşük lif içermesi ve glikoz şurubu ağırlıklı enerji vermesi bu mutluluğu yani bağımlılığı kaçınılmaz kılıyor. Üründe başta şeker ve glikoz şurubu olmak üzere, içeriği bilinmeyen aroma vericilerin ve arpa maltı ekstraktı gibi lezzet arttırıcı bileşenlerin, bir de alkolle çözündürülmesi eklenince bağımlılık yaratması kaçınılmaz oluyor.
#NeYediğiniziBilin

Kellogg's Rice Krispies - YouTube

🔎İçindekiler: Pirinç, Glikoz şurubu, Şeker, Yağı azaltılmış kakao tozu (%4,4), Kakao kitlesi (%1,4), Tuz, Arpa maltı, Aroma vericiler
🔎Kellogg Choco Krispies Besin Değerleri
👉Enerji 113 kcal
👉Şeker 8,1 gr.
👉Yağ 0,8 gr.
👉Protein 2,7 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri