Gündem Özel

Yıllarca ithal büyükbaş hayvan gemilerinin yanaştığı Mersin’e şimdi de ayçiçek yağı gemilerinin gelmesi haberlere konu oldu!


Yıllardır göz göre göre artarak devam eden ithalata bağımlı tarım ve hayvancılık politikalarının etkilerini geçen yıllarda çokça haber yapmıştık. Brezilya’dan gelen binlerce büyükbaş hayvanın göz göre göre ülkemizin hayvancılık varlığını ithalata dayalı hale getirmesini, %100 Yerli besi kavramı altında ithal edilen hayvanların beslenmek suretiyle “yerlileştirilmesini” ve bu hayvanların satışlarının Menşei: Türkiye etiketiyle yapılmasını defalarca konu etmiştik. Göz göre göre yaşadığımız bu süreç sonrasında bakanlık “Artık hayvan ithal etmeyeceğiz” çıkışıyla ithalatı durdurmuş, fakat Türkiye’de hayvancılığın yıllarca ithalat üzerinden kabuk değişimi geçirmesiyle ilgili kalıcı bir çözüm üretmemişti.

Mersin'e ulaşan ayçiçek yağı gemisinde sevkiyat başladı

Bugünlerde ise Rusya ile Ukrayna arasında ortaya çıkan kriz sonrası ayçiçek yağında da ithalata ne kadar bağımlı olduğumuz ortaya çıktı. Yıllardır ayçiçek yağlarının menşe ülkeleriyle ilgili bilgilendirme yaparken, bugün bu durumun tüm ülkedeki ayçiçek yağı stoklarını etkileyecek kadar ileri düzeyde olduğunu bu gelişmeler sonrasında ilk elden tecrübe etmiş olduk.

Rusya’nın izniyle Türkiye’ye doğru yola çıkan ayçiçek yağı yüklü gemilerin Mersin limanına yaklaşması ise televizyon haberlerinde neredeyse “coşkuyla” duyuruldu. Rusya’nın Yisk Limanı’ndan 9 Mart’ta yola çıkan, ayçiçeği yağı yüklü “Lilac” adlı gemi 16 Mart günü Mersin’e ulaştı. Ham ayçiçek yağı taşıyan gemilerin Mersin limanına yanaşması “Son Dakika gelişmesi” olarak canlı yayınla duyuruldu. Yapılan haber çerçevesinde 6 bin 99 ton ham yağ yüklü gemilerin rafine edilmek üzere özel bir firmaya ait depolara aktarılması da anbean gösterildi. Rusya’dan gelen gemilerin yanaştığı anlarda TV’lerde canlı yayınlar yapılırken, ülkemizde ayçiçek tarımının geliştirilmesi, ithalat bağımlılığının azaltılması ve toprağımızın veriminin arttırılması ile ilgili ileriye dönük, orta ve uzun vadede hangi adımların atıldığı ise bilinmiyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri