Gündem Özel

Cumhurbaşkanının önerisi ile gündeme gelen manda yoğurdunu araştırdık.


Önceki gün Tokat’taki bir programda isim vermeden Eskişehir’deki İnönü Belediyesi tarafından üretilerek kendisine gönderilen manda yoğurduyla yaptığı “şifalı” karışımdan bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan bu karışımı her akşam yatmadan önce yediğini dile getirmişti. Bu açıklama sonrasında manda yoğurdunun faydaları ve tabi ki fiyatı merak konusu oldu. Ülkemizde Eskişehir’in İnönü ilçesi başta olmak üzere üretimi yapılan manda sütü özellikle İtalya’dan tüm dünyaya yayılan Mozarella peyniri ile Ghee gibi kaliteli süt ürünlerinde kullanılıyor. Ülkemizde ise manda sütünden Afyon’da üretilen “Afyon kaymağı” ve Samsun Bafra’da üretilen “Kömüş yoğurdu” öne çıkıyor. Son dönemde Eskişehir’in İnönü ilçesinde de devlet desteğiyle manda sütü ve manda yoğurdu üretimi yapıldığı biliniyor.

Afyonkarahisar'da manda varlığı arttı

Manda sütünden yapılan süt ürünleri, manda sütünün yüksek yağ miktarı sebebiyle tadıyla dikkat çekiyor. Manda sütü daha yüksek oranda A vitamini içerdiğinden dolayı, inek sütüne göre daha beyaz bir görünüme sahiptir. Manda sütüyle inek sütü karşılaştırıldığında manda sütünün özellikle yağ, protein ve laktoz değerlerinde daha zengin içeriğe sahip olduğunu görüyoruz. Manda sütünde %5,3 oranında protein ve %8 oranında yağ bulunuyor. Manda sütü ayrıca yüksek oranda esansiyel aminoasit, kalsiyum ve fosfor içeriyor. Manda sütünde yüksek oranda laktoferrin bulunurken, mikrobiyel yükünün inek sütüne göre daha düşük olduğu biliniyor. Ayrıca manda sütü doğal antioksidan özellik gösteren tokoferol miktarı ve peroksidaz aktivitesi açısından inek sütüne oranla 2 ila 4 kat daha yüksek değerlere sahiptir. Yoğun aroması ve tat özellikleriyle doğrudan içme sütü olarak değerlendirilmeyen manda sütü; başta yoğurt ve tereyağ olmak üzere süt ürünlerine kaynak oluyor.

One in four Italian mozzarella cheeses contain foreign milk products -  World News - Mirror Online

İtalya’da Mozzarella peyniri ve ABD’de Cheddar peyniri manda sütünden yapılarak tüm dünyada bilinen peynirler olarak öne çıkıyor. Ayrıca manda sütünden Ghee olarak bilinen sade yağ da üretiliyor. Mozzarella peyniri, İtalya’nın güney kesiminde bulunan Battipaglia bölgesi orjinli olup dünya genelinde en fazla tüketilen pıhtısı haşlanan bir peynir çeşididir. Geleneksel olarak Mozzarella peyniri yapımında manda sütü kullanılmakta olup günümüzde başta, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde inek sütünden üretilebilmektedir. Literatürde, Mozzarella peynirinin duyusal ve aromatik özelliklerinin araştırıldığı birçok çalışma bulunmaktadır. Geleneksel yöntemlerle üretilen Mozzarella peynirinde 85 adet aroma bileşenin tanımlandığı ortaya konmuştur. Diğer taraftan inek sütünden yapılan Mozzarella peynirini tercih eden tüketicilerin manda sütünden yapılan Mozzarella peynirini tercih edenlerden kolay bir şekilde ayrıldığı tespit edilmiştir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri