Peynir

President Cheddarlı Üçgen Peynir Yarım Yağlı Eritme Peyniri


Son yıllarda raflarda görmeye başladığımız ve Fransız Lactalis’in Ak Gıda’yı satın alması sonrasında Türkiye’ye getirdiği President markalı bir peyniri inceleyeceğiz; President Cheddarlı Üçgen Peynir. Ürün aslında yarım yağlı eritme peyniri kategorisinde olup içeriğinde çeşitli katkı maddeleri bulunmaktadır. Ürün 100 gr.’lık paketlerde, 12,5 gr.’lık 8 adet üçgen peynir olarak satılmaktadır. Ürünün Ak Gıda’nın İzmir’deki tesislerde üretildiğini ve bunun da etikette açıkça beyan edildiğini belirtelim.

Ürün içeriğine baktığımızdaysa ilk 3 sırada; Kaşar peyniri, Cheddar peyniri ve Yağsız süttozu olduğunu görüyoruz. Ürün %15 oranında cheddar peyniri içerirken, üründeki kaşar peyniri – içerik sıralamasından oranının daha yüksek olduğunu anlasak da – oranını tam olarak bilmiyoruz. Üründe ayrıca yağsız süttozu oranı da beyan edilmemektedir. Ürün süt ve peynir mayası yerine, eritme peynirinin bir özelliği olarak daha önce üretilmiş kaşar peyniri ve cheddar peyniri içermektedir. Üründe ayrıca emülsfiye edici tuzlar bulunurken, koruyucu katkı maddesi bulunmuyor.

Ürün bu temel bileşenlerin yanı sıra; kıvam arttırıcı ve renklendirici katkı maddeleri içeriyor. Üründe kıvam arttırıcı olarak karragenan ve keçiboynuzu gamı, renklendirici olarak beta karoten yer alıyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 12,9 gr. yağ ve 13,5 gr. protein içeriyor. Üründe ayrıca tuz oranı 100 gr.’da 0,8 gr. olarak dikkat çekiyor. Öyle ki, üründe emülsifiye edici tuzlar haricinde ilave sofra tuzu bulunmuyor. Ürün 12,5 gr.’lık tek adette 24 kcal enerji veriyor. Tek adet üründe sütten ve peynirlerden gelen 1,6 gr. yağ ve 1,7 gr. protein bulunuyor. Ürün ayrıca 39 mg. kalsiyum içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Kaşar peyniri, Cheddar peyniri (%15), Yağsız süttozu, Emülsifiye edici tuzlar (Polifosfatlar, Disfosfatlar, Sodyum sitratlar, Sodyum fosfatlar), Kıvam arttırıcılar (Karragenan, Keçiboynuzu gamı), Renklendirici (Beta karoten)
🔎President Cheddarlı Üçgen Peynir Yarım Yağlı Eritme Peyniri Besin Değerleri
👉Enerji 24 kcal
👉Karbonhidrat 0,7 gr.
👉Yağ 1,6 gr.
👉Protein 1,7 gr.
👉Kalsiyum 39 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (12,5 gr.) ürün için verilmiştir.
Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri