Bal ve Arı Ürünleri, Editoryal İçerik, İlave Şekersiz, Özel İnceleme

BEE’O Kestane Çiçek Balı


Cumhurbaşkanının önerisi sonrasında günlerdir sosyal medyada konuşulan bir diğer doğal ürünü; kestane balını inceleyeceğiz. Kestane balının detaylarına; BEEO markasıyla Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerimizdeki yağmur ormanlarındaki kestanelerden üretilen ham kestane balı üzerinden bakacağız. Ürün 300 gr.’lık cam kavanozlarda satışa sunuluyor. BEEO Kestane Balı 45 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklara ısıtılmadan ve 300 mikrondan daha küçük filtreler ile filtre edilmeden, besin değerleri korunarak “ham bal” olarak tüketiciye sunuluyor. Ürün içeriğinde herhangi bir katkı maddesi, koruyucu, renklendirici, alkol, glikol, gluten, GDO, ilave şeker gibi bileşenler bulunmuyor. Hassasiyeti olan takipçilerimiz için belirtmek gerekirse; ürün helal sertifikası da içeriyor.

Ürünün analiz raporu incelendiğinde yayla çiçek balına oranla daha yüksek prolin ve daha düşük glikoz ve fruktoz seviyesine sahip olduğu görülüyor. Analiz raporu çerçevesinde üründe doğal olarak glikoz ve fruktoz bulunduğunu, ayrıca ürünün intervaz aktivitesinin de yüksek olduğunu söylemek gerekiyor. Buna göre ürün 100 gr.’da 37,5 gr. fruktoz ve 24,2 gr. glikoz içeriyor. Ürünle ilgili bir diğer dikkat çekici analiz sonucu ise Hidroksi Metil Furfural yani HMF değeridir. Öyle ki, ballarda kalite ölçütlerinden biri olan HMF, baldaki karbonhidratların ısıl işlem görmesi sonucunda oluşmaktadır. alda karbonhidratların ısıl işlem görmesi sonucu oluşmaktadır. Bir araştırmada Yalova, Ordu ve Giresun illerinden toplanarak üretilen ballarda ortalama HMF değerleri, 4,9624 mg/kg ila 10,5420 mg/kg, arasında değişmekte olduğu belirtilmektedir. Ham bal olarak üretilen ve 45 derece üzerindeki sıcaklıklarda ısıl işlem görmeyen BEEO Kestane Balı’nda bu değerin 1,1 mg/kg. düzeyinde olduğu analiz raporundan anlaşılmaktadır.

Bu durum da incelediğimiz ürün sadece katkı maddesi içermemesiyle değil, ülkemizin en güzide coğrafyalarından toplanan kestane balının ısıl işlem görmediği için doğallığının bozulmadan ve içeriğindeki karbonhidratın sağlığa zararlı bir bileşene dönüşmeden tüketiciye ulaştırılmasını mümkün kılmaktadır. #NeYediğiniziBilin

Ham Kestane Balı 300 g | Tazedirekt

🔎BEEO Kestane Balı Analiz Değeleri
👉Diastaz sayısı 14,3 DS
👉İntervaz aktivitesi 332,3 U/kg
👉Prolin 643,9 mg/kg
👉Fruktoz 37,5 g/kg
👉Glikoz 24,2 g/kg
👉Sakkaroz 2,9 g/kg
👉pH 5,3
📌Not: Yukarıdaki veriler 31.08.2020 tarihli BKK20018 numune kodlu BEEO Ham Kestane Balı’na ilişkin analiz raporlarından alınmıştır.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

GIDA DEDEKTİFİ


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri