Çikolata ve Gofret

Ülker Çikolatalı Gofret


Yıllar önce tanesi 40 gramken incelediğimiz Ülker Çikolatalı Gofreti gramajı sessiz sedasız düşürülen 36 gr.’lık paketi üzerinden inceleyeceğiz. Ürünün pazarlanan halinden farklı olarak; yasal tanımının “Çikolatalı Gofret” değil, “Sütlü Çikolata Kaplı Fındıklı Kremalı Gofret” şeklinde olduğunu da söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Buğday unu ve Bitkisel yağlar bulunduğu görülüyor. Üründe bitkisel yağ olarak sırasıyla Palm, Tam Hidrojenize Palm ve Palm çekirdeği yağı bulunuyor. Palm yağının margarin formu olarak nitelendirebileceğimiz tam hidrojenize palm yağının daha önceki çeşitte yer almadığını, ürüne sonradan eklendiğini söyleyelim. Böylelikle ürünün sadece gramajının değil, içeriğinin de sessiz sedasız değiştiğini anlıyoruz. Ürün içeriğinde bir diğer değişiklik ise fındık püresi oranında yapılmış. Öyle ki; üründe daha önce %9,5 olan fındık püresi oranı, %10’e yükseltilmiş.

Ürün bunların yanında tam yağlı süttozu, kakao yağı, nişasta, peynir altı suyu tozu gibi bileşenler içeriyor. Üründe katkı maddesi olarak emülgatörler, aroma vericiler ve kabartıcılar bulunuyor. Ürün emülgatör olarak soya lesitinin yanı sıra; amonyum fosfatidler, poligliserol polirisinoleat içeriyor. Üründe kullanılan yapay aroma vericilerin içeriğinde fındık aroması olup olmadığı tüketiciye beyan edilmiyor. Üründe ayrıca içerikte son sıralarda çok düşük oranlarda yumurta akı tozu ve yağı azaltılmış kakao tozu bulunuyor.

Ürün bu haliyle 36 gr.’lık tek pakette 196 kcal enerji veriyor. Tek paket üründe 14 gr. şeker karşılığında 0,9 gr. lif bulunuyor. Bir diğer yandan ürünün tüketiminde yaklaşık 7 tane küp şeker kadar ilave şeker içerdiğini söylemek gerekiyor. Ürün bunların yanı sıra; 11 gr. yağ içeriyor – ki bu yağ içeriğinin 5,2 gr.’lık kısmı doymuş yağdan geliyor. Bu haliyle ürünün doymuş yağdan gelen kalori oranı %23,2’yi bulurken, ilave şekerden gelen kalori oranı %28 olarak hesaplanıyor. Her iki oran da Dünya Sağlık Örgütü tarafından aşılmaması önerilen sağlıklı tüketim oranlarını aşıyor. Üründe ayrıca tek pakette 2,3 gr. protein bulunuyor. Üründeki protein kaynağının temel olarak gluten, tam yağlı süttozu ve ayrıca peynir altı suyu tozu ilavesi olduğunu söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Buğday unu, Bitkisel yağlar (Palm, Tam Hidrojenize Palm, Palm Çekirdeği), Fındık püresi (%10), Tam yağlı süttozu, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Nişasta, Peyniraltı suyu tozu, Emülgatörler (Amonyum Fosfatidler, Soya lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Tuz, Yağı azaltılmış kakao tozu, Yağsız süttozu, Yumurta akı tozu, Aroma vericiler, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat)
💉Alerjen Uyarı: Gluten, fındık, soya ve yumurta ürünü içerir. Eser miktarda sert kabuklu meyveler ve yer fıstığı içerebilir.
🔎Ülker Çikolatalı Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 196 kcal
👉Şeker 14 gr.
👉Yağ 11 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 0,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (36 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri