Gündem Özel

İngiltere’deki ayçiçek yağı stokları alarm vermeye başladı: Geriye sadece birkaç haftalık tedarik kaldı.


İngiltere’deki süpermarket zincirlerine yemeklik ayçiçek yağı şişeleyerek tedarik eden en büyük firma olan Edible Oils, yalnızca birkaç haftalık ayçiçek yağı tedariği kaldığını belirtti. Edible Oils firması tarafından yapılan açıklamada Ukrayna ve Rusya’nın dünyadaki ayçiçek yağının çoğunu ürettiğini ve savaşın ihracatı aksattığını söyledi. Firma İngiltere perakende pazarının %75’ini paketliyor. Stoklardaki seviyenin cips ve atıştırmalık üreten firmaların üretimlerini yeniden gözden geçirmesine sebep olduğu belirtiliyor.

Ayçiçek Yağı Krizi Son Bulacak! Binlerce Ton Ayçiçek Yağı Yüklü Gemiler  Yola Çıktı

Edible Oils tarafından yapılan açıklamada; “Küresel ayçiçek yağı arzının yüzde 80’inin Ukrayna ve Rusya’dan geldiği” vurgulanarak “Orada olan olaylar sonrasında ayçiçeğin ithalatı konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz” ifadeleri yer alıyor. Firma ayrıca ayçiçek yağı stoklarının bitmesi durumunda raflara koymak üzere bol miktarda kolza tohumu ve diğer yağlarla üretim yapmak için hazır olduklarını belirtiyor. British Snack Company firması tarafından yapılan açıklamada da yine Ukrayna ve Rusya’daki karmaşık duruma vurgu yapılarak “Şu anda ayçiçek yağı elde etmek imkansız” ifadeleri kullanıldı. Bu arada ayçiçek yağı tedariğindeki sıkıntının sadece İngiltere’yi değil, diğer Avrupa ülkelerini de etkilediğini söylemek gerekiyor. Almanya’da da ayçiçek yağı raflarının boşaldığına yönelik video ve fotoğraflar sosyal medyada yer alıyor.

Yaptırımlar Batı'yı vurdu! Avrupa ülkelerinde ayçiçek yağı krizi başladı -  Türkiye Gazetesi Avrupa

Diğer yandan ayçiçek yağı tedariğindeki sıkıntılar sebebiyle ikamesi olarak kullanılan Kolza yağı fiyatlarında %50 ila %70 aralığında artışlar yaşandığı belirtiliyor. İngiltere’de yetişen kolzaların piyasaya arz etmek üzere yeterli olmayacağı vurgulanırken, ayrıca kolza yağının elde etmek adına sınırlı bir arz olduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili uzmanlar tarafından yapılan açıklamada ise içinde bulunduğumuz tedarik krizinin 2. Dünya Savaşı sonundan bu yana yaşanmayan düzeyde olduğunun altı çiziliyor.

Yıl 2022, yer İstanbul! Yurttaşlar ayçiçek yağı için adeta birbirini ezdi!

İlerleyen süreçte sadece bitkisel yağlarda değil, buğdaydan nişastaya kadar birçok farklı gıda ürününde tedarik sıkıntıları yaşanabileceği ve gıda enflasyonunun İngiltere’de %15’in üzerine çıkabileceği öngörülüyor. Türkiye’de geçtiğimiz haftalarda ayçiçek yağı tedariğinde sıkıntılar yaşanmış ve ayçiçek yağı alırken izdiham yaşayan tüketicilerin telaşı videolara yansımıştı. Bu süreç sonrasında Rusya ile yapılan birebir görüşmelerle savaş başlangıcından bu yana yola çıkmak üzere bekleyen gemiler için özel izinler alınarak tonlarca ham ayçiçek yağı Ukrayna ve Rusya’dan Türkiye’ye gelmişti. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri