Gündem Özel

Tarım ve Orman Bakanlığı’nda bakan değişimi sonrasında tüm bakan yardımcıları değişti!


Dün gece Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2022/125 no’lu Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Mehmet Hadi Tunç, Akif Özkaldı, Ayşe Ayşin Işıkgece ve Fatih Metin görevden alındı. Karara göre görevden alınan bakan yardımcılarının yerine Nihat Pakdil, İbrahim Yumaklı, Veysel Tiryaki ve Ebubekir Gizligider’in atamaları yapıldı.

Nihat Pakdil kimdir" Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil kaç yaşında, nereli"

Nihat PAKDİL kimdir?

Dr. Nihat Pakdil, 1981 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun oldu. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğünde Suni Tohumlama Anabilim Dalında doktor unvanını aldı. Pakdil, 1981 yılında Ankara Veteriner İşleri Müdürlüğünde veterinerlik, 1981-1983 yılları arasında askerlik görevini tamamlamış, 1983-1987 yılları arasında Ankara İl Müdürlüğü emrinde veterinerlik, 1987-1992 yılları arasında Ankara Lalahan Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde veterinerlik yaptı.

Nihat Pakdil, 1992 – 1995 yılları arasında Lalahan Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevini üstlenmiş, 1995 – 1996 yılları arasında Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü emrinde şube müdürlüğünü üstlendi. 1996-1997 yılları arasında Tarımsal Araştırmalar Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Pakdil, 1997 yılında Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığında veteriner olarak çalışmış, 1997-1999 yılları arasında, iki yıla yakın, Koruma ve Kontrol Genel Müdür Yardımcılığı yapmış; 1999-2000 yılları arasında da Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığında veterinerlik yapmıştır.

Nihat Pakdil daha sonra, 2000 yılı mayıs ayı ile 2003 yılı şubat ayları arasında Koruma ve Kontrol Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 2003 yılı şubat ayının başında, Koruma ve Kontrol Genel Müdürü olarak atanan Pakdil, daha önce, yani genel müdür olarak atanmadan önce, üç yıla yakın genel müdür yardımcılığı olarak çalışmış, yine daha öncesinde, iki yıl genel müdür yardımcılığı yapmış ve ilk genel müdür yardımcılığı görevini de Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğünde yapmıştır.

İbrahim Yumaklı kimdir, nereli? Tarım ve Orman Bakanlığı bakan yardımcısı İbrahim Yumaklı'nın önceki görevleri!

İbrahim YUMAKLI kimdir?

İbrahim Yumaklı Kastamonu’da dünyaya geldi. Bakırköy İmam Hatip Lisesi’ni tamamladıktan sonra lisansını tamamladı. İbrahim Yumaklı, 1992’de Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına giriş yaptı.

1993’te Marshall Boya A.Ş.’de İthalat İşlemleri Uzmanı olarak başladı. 2011 yılına kadar Akzo Nobel Türkiye bünyesinde bulunan Marshall Boya ile bağlı grup şirketlerinin mali gruplarında yöneticilik yaptı. 2011’de Al Jazeera Türkiye’ye transfer olan Yumaklı, 2012-2015 yılları arasında Cine5 TV’de Genel Müdürlük ve Ocak-Ekim 2016 arasında Anadolu Ajansı Uluslararası Operasyonlar Direktörlüğü görevlerinde bulundu.

28 Ekim 2016’da GÜBRETAŞ’a vekaleten Genel Müdür olarak atandı. Yönetim Kurulu’nun 5 Mayıs 2017 tarihinde KAP’ta açıklanan kararıyla Genel Müdürlük görevine asaleten atandı. 28 Ekim 2016’dan buyana GÜBRETAŞ üst yönetimindeki görevlerinin yanı sıra icracı Yönetim Kurulu üyeliğini de yürüten Yumaklı, 8 Nisan 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı olarak atandı. Yumaklı, evli ve iki çocuk babasıdır.

Veysel Tiryaki kimdir? Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki kaç  yaşında, nereli?

Veysel TİRYAKİ kimdir?

Tiryaki, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede Kamu yönetimi alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Tiryaki, doktora derecesini Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü taşınmaz geliştirme anabilim dalında aldı. Aynı zamanda 1992 yılında Yerel Yönetimler ve Mesleki incelemelerde bulunmak üzere 6 ay İngiltere’de kalan Veysel Tiryaki, 1998 – 1999 yıllarında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde “Kamu Yönetimi Yüksek Lisans” programını tamamladı.

Belediye başkanlık görevine gelmeden önce Ağaçören, Tufanbeyli, Hasankeyf ve Arhavi ilçelerinde Kaymakamlık; Artvin ve Osmaniye illerinde Vali Yardımcısı olarak görev yaptı. Evli ve üç çocuk babası olan Veysel Tiryaki, iyi derecede İngilizce bilmektedir. Veysel Tiryaki, Eylül 2020’de yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı ile Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı Hacettepe Teknokent’in Genel Müdürü olarak atanmıştır. Veysel Tiryaki, 8 Nisan 2022 Cuma tarihinde yayımlanan kararname ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı olmuştur.

Ebubekir Gizligider

Ebubekir GİZLİGİDER kimdir?

25 Şubat 1979’da Nevşehir’de doğdu. Baba adı Hüseyin, anne adı Elmas’tır. Avukat olanEbubekir Gizligider, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalışan Ebubekir Gizligider, Nevşehir İnsan Haklarını Koruma Derneği ile Kapadokya Çevre ve Kalkınma Derneği Kurucu Üyesidir.

24. Dönemde Nevşehir Milletvekili Meclis’e giren Ebubekir Gizligider, Anayasa Komisyonu, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu. Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği, Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Üyeliği ile Bangladeş Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü. İyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilen Gizligider, evli ve 2 çocuk babasıdır.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri