Hazır Yemek

Knorr Kremalı Tavuk Çorbası Toz Karışımı


Yıl boyunca reklamlarda daha sık gördüğümüz hazır çorbalardan birini inceleyeceğiz; Knorr Kremalı Tavuk Çorbası. 65 gr.’lık paketlerde toz karışım olarak satılan çorbanın ambalajında “Banvit tavuklarından gelen nefis lezzet” ifadesi yer alıyor. Ambalajda ayrıca “İyi Haberlerimiz Var!” başlığı altında “Sürdürülebilir tarım destekçisi Knorr’dan” “Tam tadında, tam kıvamında” ve “3 katlı dayanıklı ambalaj” ifadeleriyle tüketiciye sunuluyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada Buğday unu, Mısır nişastası ve İyotlu tuz olduğunu görüyoruz. Başka bir deyişle tavuklu krema çorbası olarak satılan ürün temelde bu üç içerik üzerine kurulu diyebiliriz. Üründe bunların yanı sıra; yağ tozu adı altında palm yağı, içeriği bilinmeyen yapay aroma vericiler, MSG’nin doğal hammaddeyle üretilen bir türevi olan maya özütü ve sofra şekeri gibi bileşenler yer alıyor. Üründe merakla beklenen tavuk etinden daha çok soğan bulunuyor. Çoktan aza doğru giden içerik sıralamasına göre üründe soğandan hemen sonra %0,3 yani binde 3 oranında kurutulmuş öğütülmüş tavuk eti yer alıyor. Bu da 65 gr.’lık tek pakette 0,2 gr. yani bir gramın beşte biri oranında tavuk eti bulunduğunu gösteriyor. Ürün bu bileşenlerin yanında yine bindelik oranlarda maydanoz, karabiber özütü ve zerdeçal içeriyor.

İşte bu içeriklere sahip “kremalı tavuk” çorbası içinde süt kreması bulunmazken, tavuk da toz halinde yer alıyor. Ürün bu haliyle 250 ml.’lik hazırlanmış tek porsiyonda 1,5 gr. yağ ve 1 gr. protein içeren, 0,5 gr. şeker ile 0,3 gr. lif barındıran bir “şeye” dönüşüyor. Üründe en yüksek besin değeri ise 250 ml.’lik tek porsiyonda 1,7 gr. tuz olarak öne çıkıyor. Daha net ifadeyle; sadece %0,3 oranında tavuk eti içeren kremalı tavuk çorbası toz karışımında %3,8 oranında şeker ve %10,7 oranında tuz bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Mısır nişastası, İyotlu tuz, Yağ tozu [Peyniraltı suyu tozu, Süt şekeri, Bitkisel yağ (Palm)], Aroma vericiler, Tavuk yağı, Şeker, Maya özütü, Kurutulmuş öğütülmüş soğan, Kurutulmuş öğütülmüş tavuk eti (%0,3), Maydanoz, Karabiber özütü, Zerdeçal
💉Alerjen Uyarı: Gluten ve süt ürünü içerir. İz miktarda yumurta, hardal, soya, badem, fındık, antep fıstığı ve susam içerebilir.
🔎Knorr Kremalı Tavuk Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 58 kcal
👉Şeker 0,5 gr.
👉Yağ 1,5 gr.
👉Protein 1 gr.
👉Lif 0,3 gr.
👉Tuz 1,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri bir porsiyon (250 ml.) hazırlanmış ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri