Hazır Yemek

Knorr Şehriyeli Tavuk Çorbası Toz Karışımı


Geçtiğimiz gün Kremalı Tavuk Suyu çorba karışımını incelediğimiz Knorr markasının yine tavuk içerikli bir hazır çorba karışımını inceleyeceğiz; Knorr Şehriyeli Tavuk Çorbası. Ürün 51 gr.’lık paketlerde satılıyor ve diğer ürüne benzer olarak ambalajında “Banvit tavuklarından gelen nefis lezzet” ifadesi yer alıyor. Diğer üründe bindelik oranda tavuk varlığından bahsederken, bu üründe Knorr malzemeden ödün vermemiş ve içerikteki tavuk oranını yüzdelik oranlara taşımış.

Fakat yine de ürün içeriğindeki ilk 3 bileşene baktığımızda tavuk ile karşılaşamıyoruz. Ürün içeriğinde ilk sırada %59 oranında Şehriye bulunuyor. Ürün şehriyenin ardından sırasıyla İyotlu tuz, Nişasta ve Aroma vericiler içeriyor. Üründeki yapay aroma vericilerin ne amaçla ürüne eklendiği, muhteviyatı ya da ne aroması verdiği bilinmiyor. Ürün içeriğinde ikinci sırada yer alan tuz oranı dikkat çekiyor – ki hazırlanmış 250 ml.’lik tek porsiyon üründe 1,6 gr. tuz bulunuyor. Ürün 51 gr.’lık tek pakette 6,8 gr. tuz demek oluyor. Bu haliyle içerik itibariyle hayli tuzlu olan ürüne ayrıca tuz eklememekte fayda var. Ürün lezzet arttırıcı olarak monosodyum glutamat içermiyor fakat etki olarak MSG’ye benzer maya özütü ihtiva ediyor. Üründe ayrıca sofra şekeri ve bir tür nişasta bazlı şeker olan maltodekstrin yer alıyor.

Ürünün tavuk içeriğine gelirsek… İlk olarak aroma vericiler ve maya özütünden hemen sonra içerikte tavuk yağı ibaresi dikkatimizi çekiyor. Fakat üründeki tavuk yağı oranı tüketiciye beyan edilmiyor. Ürünün 100 gr.’da 4,3 gr. yağ içermesinden ve çoktan aza doğru sıralanan ürün içeriğinden yola çıkarak bu oranın %3 ila %4 civarında olduğunu anlıyoruz. Ürün ayrıca %2,5 oranında kurutulmuş ve öğütülmüş tavuk göğüs eti içeriyor. Bu oran daha önce çorba toz karışımlar ve bulyonlarda pek de rastlamadığımız bir orana tekabül ediyor. Ürün bu bilkeşenlerin yanı sıra çok düşük oranlarda da olsa; sebze suyu konsantreleri, maydanoz, soğan, karabiber özütü, sarımsak, zerdeçal ve zencefil gibi sebze ve baharatlar içeriyor. Ürün bu haliyle hazırlanmış 250 ml’lik tek porsiyonda 40 kcal enerji veriyor. Üründe çoğunluğu şehriyeden gelen 7,3 gr. karbonhidrat yanı sıra, yine gluten kaynaklı ve nispeten tavuk içeriğinden gelen 1,4 gr. protein bulunuyor. Ürün tek porsiyonda 0,5 gr. yağ ve 1,6 gr. tuz içeriyor. Üründe dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise Palm yağı içermemesidir. Üründe ayrıca koruyucu veya renklendirici herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şehriye (%59) [Durum buğdayı irmiği, su], İyotlu Tuz, Nişasta, Aroma vericiler, Maya özütü, Tavuk yağı, Maltodekstrin, Kurutulmuş öğütülmüş tavuk göğüs eti (%2,5), Limon suyu tozu, Şeker, Sebze suyu konsantreleri (Kereviz, Havuç, Pırasa, Soğan), Maydanoz, Kurutulmuş öğütülmüş soğan, Karabiber özütü, Sarımsak, Zerdeçal, Zencefil
💉Alerjen Uyarı: Gluten ve kereviz ürünü içerir. İz miktarda yumurta, süt ve süt ürünleri, hardal, soya, badem, fındık, antep fıstığı ve susam içerebilir.
🔎Knorr Şehriyeli Tavuk Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 40 kcal
👉Karbonhidrat 7,3 gr.
👉Yağ 0,5 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Tuz 1,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri hazırlanmış bir porsiyon (250 ml) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri