Krema Sos ve Ezmeler

Zinde Keçiboynuzu Unlu Kakaolu Fındıklı Krema


T.C. Ankara Üniversitesi vurgusuyla piyasaya yeni çıkan keçiboynuzu unlu bir kakaolu fındık kremasını inceleyeceğiz; Zinde Keçiboynuzu Unlu Kakaolu Fındık Kreması. Ürün 350 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor. Ürün Dağhan Gıda isimli firma tarafından üretiliyor. Yaptığımız incelemede ürünün Dağhan Gıda firması ile T.C. Ankara Üniversitesi Gıda Enstitüsü tarafından geliştirildiği anlaşılıyor. Firma beyanında ürünün analizlerinin de yine üniversite tarafından yapıldığını belirtiyor.

Firma tarafından üründeki sıralamanın hatalı olduğu kabul edilirken, ilave şeker oranının %23 olduğu açıklandı. Bu durum ürün içeriğinde Şeker ifadesinin ilk sırada yer alması gerektiğini gösteriyor. Firma yaptığı açıklamada ayrıca üründe bitkisel yağ olarak ayçiçek ve pamuk yağları kullanıldığını belirtiyor.

gıda dedektifi

Ürün içeriğine baktığımızda ise ilk 3 sırada; Fındık, Keçiboynuzu unu ve Pancar şekeri ibareleri görülüyor. Normalde çoktan aza doğru sıralanan içerik sıralamasının bu üründe hatalı yapıldığı ya da yapılmadığını söyleyelim. Öyle ki, ürün 100 gr.’da 31 gr. Şeker içerirken, üründeki şeker içeriğinin 3. Sırada ve %10’luk keçiboynuzu unundan sonra yazılması pek inandırıcı gelmiyor. Bu haliyle ürün içeriğinde şeker ifadesinin ilk sırada yer alması gerekiyor. Üründe ayrıca bitkisel yağ ifadesi yer alırken, kullanılan yağın çeşidi tüketiciye beyan edilmiyor. Ürünün besin değerleri tablosunda 100 gr.’da 36,5 gr. Yağın sadece 3,65 gr.’lık kısmının doymuş yağdan ibaret olduğu belirtiliyor. Bu haliyle bu kadar düşük doymuş yağ oranına sahip hangi yağ çeşidinin kullanıldığını merak ediyoruz. Firma beyanında üründe Palm yağı bulunmadığının belirtildiğini de söyleyelim. Üründe ayrıca soya bazlı lesitin yerine ayçiçek lesitini kullanıldığını ve üründe kullanılan Vanilin’in ise yapay aroma verici sınıfında bir katkı maddesi olduğunu söyleyelim.

Ürün bu haliyle 20 gr.’lık tek porsiyonda 110 kcal enerji veriyor. Tek porsiyon üründe 6,2 gr. şeker , 7,3 gr. Yağ, 3,2 gr. Protein ve 1,4 gr. Lif bulunuyor. Ürünün lif kaynağı olarak fındık ve keçiboynuzu unu öne çıkarken, üründeki besin değerleri 100 gr. üzerinden yüzdelik dilimle veriliyor. Buna göre ürün %31 şeker, %36,5 yağ ve %16 protein içeriyor. Üründe ayrıca %9,8 gibi bir ifadeyle 100 gr.’da 9,8 gr. Kalsiyum bulunduğu belirtilse de- bu ifadenin de doğruluğunun tartışmalı olduğunu söyleyelim.

Firmanın gerek içerik beyanında ve gerekse besin değeri tablosu konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili mevzuatlarına uygun düzenleme yapmasının tüketicilere daha doğru ve anlaşılır beyanda bulunması açısından önemli olduğunu söyleyelim. Ürünün ayrıca bitkisel yağ çeşidinin beyan edilmemesinin, içerik sıralamasının çoktan aza yapılmamasının ve aroma verici, emülgatör gibi katkı maddeleri sınıflarının içerik beyanında yer almamasının mevzuata aykırı nitelikte olduğunu hatırlatalım. T.C. Ankara Üniversitesi’nin denetiminde piyasaya çıkan bir üründe bu tarz etiket beyanı hatalarının olması açıkçası şaşırtıcıdır. Son olarak ürün ambalajında “Palm yoktur” ve “Aroma yoktur” ifadelerinin karşılığını içerik beyanında görülmesi gerekmektedir. Ürün ambalajındaki aroma yoktur ifadesi ise yanıltıcıdır. Öyle ki, ürün yapay bir aroma verici olan Vanilin içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Fındık (%15), Keçiboynuzu unu (%10), Pancar şekeri, Bitkisel yağ, Süt tozu, Peynir altı suyu tozu, Kakao, Kakao yağı, Ayçiçek lesitini, Vanilin
🔎Zinde Keçiboynuzu Unlu Kakaolu Fındık Kreması Besin Değerleri
👉Enerji 110 kcal
👉Şeker 6,2 gr.
👉Yağ 7,3 gr.
👉Protein 3,2 gr.
👉Lif 1,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri