Süt ve Sütlü İçecekler

Danone Kolajen Fermente Süt Ürünü


Raflarda birbirinden çeşitli endüstriyel süt ürünlerini görmeye devam ediyoruz. Bunlardan biri de son dönemde farklı çeşitlerini gördüğümüz kolajenli ürünlerden; Danone Kolajen Fermente Süt ürünü inceleyeceğiz. Ürün 200 ml’lik şişelerde satılıyor. Ürün içeriğinde %1 oranında kolajen bulunuyor fakat kolajenin kaynağı bilinmiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda üç temel bileşen olduğunu anlıyoruz; Laktozsuz yoğurt, Pancar şekeri ve Kolajen. Üründe şeker ilavesi bulunuyor fakat şeker ilavesinin oranı beyan edilmiyor. Buna göre üründeki laktozsuz sütten gelen glikoz ve galaktoz ile birlikte ürün 100 ml’de toplam 6,9 gr. şeker içeriyor. Üründe buna göre 100 ml’de yaklaşık 4,5 gr. sütten gelen şeker olduğu kabul edilirse, yaklaşık 2,4 gr. ilave şeker olduğunu hesaplayabiliyoruz. Ürün bu haliyle 200 ml’lik tek şişede 4,8 gr. yani yaklaşık 2 küp şeker kadar ilave şeker içeriyor.

Üründe ayrıca çeşitli katkı maddeleri ve aroma vericiler bulunuyor. Buna göre ürün asitlik düzenleyici, stabilizör ve renklendirici içerirken, ayrıca vanilya aroma vericisi ve içeriği beyan edilmeyen bir aroma verici bileşen daha içeriyor. Ürün bu haliyle 200 ml’lik tek şişede 96 kcal enerji veriyor. Üründe tek şişede şeker haricinde yer alan besin değeri olarak 8,2 gr. protein bulunuyor. Bu proteine %3,1 oranında süt proteinin yanı sıra ilave edilen kolajen de dahildir. Buna göre ürün 200 ml’lik tek şişede 2000 mg. kolajen ilavesi içeriyor. Fakat az önce de dediğimiz gibi kolajenin kaynağı açısından firma tüketiciye herhangi bir beyanda bulunmuyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Laktozsuz yoğurt, Pancar şekeri, Kolajen (%1), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Vanilya aroma vericisi, Stabilizör (Pektin), Aroma verici, Renklendirici (Karotenler)
🔎Danone Kolajen Fermente Süt Ürünü Besin Değerleri
👉Enerji 96 kcal
👉Şeker 13,8 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein 8,2 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri