Gündem Özel

Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayı enflasyon oranlarını açıkladı: Yıllık enflasyon %70’e yükseldi.


Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Nisan ayı enflasyon oranları açıklandı. Buna göre geçen ay TÜFE olarak bilinen Tüketici Fiyat Endeksi %7,25 artarken, enflasyon yıllık bazda %69,9 olarak hesaplandı. Geçen ay açıklanan Mart ayı verilerine göre enflasyon son 20 yılın en yüksek değeri olan %61,1’e yükselmişti. Aylık bazda bakıldığında en yüksek artış ise yüzde 13,38 ile gıdada oldu. Gıda enflasyonu %89 ile son zamanların en yüksek değerine ulaştı. Enflasyon sepetindeki seçilmiş maddelere bakıldığında en yüksek fiyat artışı yüzde 69,30 ile kuru soğanda oldu. Kuru soğanı yüzde 45,27 ile kıvırcık, yüzde 42,26 ile domates izledi.

Son dakika... Şubat ayı enflasyon oranı açıklandı! TÜİK Şubat 2022  enflasyon rakamları - Son Dakika Ekonomi Haberleri

Veriler ayrıca ÜFE yani Üretici Fiyat Endeksi’nde de artışa işaret ediyor. Bu da üretici enflasyonundaki yükseliş ivmesinin sürdüğünü gösteriyor. Üretici fiyatlarındaki yıllık artış Mart 1995’ten bu yana görülen en yüksek artış oldu. Üretici fiyat endeksine bakıldığında en yüksek artışların enerji kalemleri olduğu görüldü. TÜİK verilerine göre, kok ve rafine petrol ürünleri yüzde 249,55, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme yüzde 247,50, ham petrol ve doğal gaz yüzde 243,52 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.

Enflasyon rakamları açıklandı - Ekonomi Haberleri

Verilere göre bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 105,86 ile ulaştırma, yüzde 89,10 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 77,64 ile ev eşyası oldu. Yıllık en düşük artış yüzde 18,71 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla yüzde 26,23 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 27,73 ile eğitim ve yüzde 35,95 ile sağlık oldu.

Yarın nisan ayı enflasyon verisi açıklanacak

Diğer yandan ekonomist ve akademisyenlerden oluşan ve ENAG olarak bilinen Enflasyon Araştırma Grubu ise yıllık enflasyonu %156,8 olarak hesaplıyor. ENAG’a göre aylık enflasyon ise %8,7 oldu. ENAG’a göre fiyatı geçen ay en çok artan ilk üç ürün; süt, ayçiçek yağı ve yoğurt oldu.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri