Çikolata ve Gofret

Ülker Tuzlu Karamelli Sütlü Çikolata


Ülker son dönemde denemeye başladığı, yıllardır raflarda olan ürünlerinde bir takım değişikliklere giderek satışını arttırma politikasına devam ediyor. Bu değişimlerden sonuncusunu napoliten çikolata olarak bilinen sütlü ürününde görüyoruz. Ülker Tuzlu Karamelli Sütlü Çikolata adıyla satışta olan ürün 33 gr.’lık kutularda, tek tek paketlenmiş şekilde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Tam yağlı süt tozu ve Kakao yağı bulunduğunu görüyoruz. Ürün içeriğinde sütten gelen yağ ve kakao yağı haricinde ayrıca tereyağı bulunduğunu söyleyelim. Üründe tam yağlı süt tozu oranı paylaşılmazken, ürün ayrıca yağsız süt tozu da içermektedir. Üründe sofra şekeri ilk sırada yer alırken, sütten gelen laktozun oranı bilinmemekle birlikte 33 gr.’lık tek pakette toplamda 17 gr. şeker içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle tek paket üründe yaklaşık 8 tane küp şeker yer alıyor – ki bu haliyle tek bir çikolatayı paketinden çıkarıp tükettiğinizde yaklaşık 1 küp şeker tüketmiş olacağınızı söyleyebiliriz. Üründe sofra şekerinin yanı sıra ayrıca nişasta bazlı maltodekstrin bulunduğunu da söyleyelim.

Üründe bu temel bileşenlerin yanında krema, tuz, kabartıcı ve emülgatör olarak soya lesitini bulunuyor. Üründe kakao kuru maddesi yani kakao yağı ve kakao kitlesinin toplam oranı %30 olarak belirtiliyor. Bu da 33 gr.’lık tek pakette 9,9 gr. kakao yağı ve kakao kitlesi bulunduğunu gösteriyor. Üründe ayrıca %8 oranında karamel parçacık olduğu belirtiliyor. Şekerin yanmasıyla oluşturulan karamelin 33 gr’lık üründe 2,6 gr.’lık kısmını teşkil ettiğini söyleyelim. Üründe ayrıca içeriği beyan edilmeyen yapay aroma verici bulunuyor.

Ürün bu haliyle tek pakette 177 kcal enerji veriyor. %53 oranında şeker ve %31 oranında yağ içeriğiyle toplamda %84’ü şeker ve yağdan ibaret olan üründe 33 gr.’lık tek pakette 17 gr. şeker ve 10 gr. yağ bulunuyor. Ürün 2,7 gr. protein ve 0,7 gr. lif içeriyor. Üründen alınan kalorinin %39,4’ü şekerden gelirken, %28,4’ü de doymuş yağdan gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı tüketim kriterlerine göre her iki besin değerinden gelen kalori oranının da %10’luk sınırı 2 ila 3 kat aştığını söyleyebiliriz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Tam yağlı süttozu, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Yağsız süttozu, Maltodekstrin, Tereyağı, Krema, Emülgatör (Soya lesitini), Tuz (%0,2), Kabartıcı (Sodyum Hidrojen Karbonat), Aroma verici
🔎Ülker Tuzlu Karamelli Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 177 kcal
👉Şeker 17 gr.
👉Yağ 10 gr.
👉Protein 2,7 gr.
👉Lif 0,7 gr.
👉Tuz 0,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (33 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri