Gündem Özel

2020 yılında satışı ertelenen McDonald’s Türkiye Katarlılara daha yüksek fiyattan satıldı.


Pandeminin hemen öncesinde 2020 yılı Ocak ayında Anadolu Grubu tarafından McDonald’s Türkiye’nin işletme haklarının satıldığı haberi gündeme düşmüştü. Habere göre kısa süre önce İrlanda’da kurulduğu anlaşılan Birleşik Holding isimli bir firma McDonald’s Türkiye’yi 280,7 milyon Türk Lirası karşılığında satın almak üzere Anadolu Holding ile anlaşmıştı. Anadolu Grubu firmayla ilgili soru işaretlerinin artması üzerine bir açıklama yaparak “Uzun yıllardır başarılı bir şekilde faaliyet gösteren mevcut bir franchise işletmecisi” olarak tanımlamıştı.

Anadolu Grubu'ndan McDonald's'lar ile ilgili önemli karar - Son dakika  ekonomi haberleri – Sözcü

31 Ocak 2020 tarihinde KAP’a bildirilen bu satış o günkü dolar kuruna göre 45 milyon$ olarak açıklanan satış pandeminin araya girmesi ve kısıtlamalar sebebiyle ertelenmişti. O dönem Anadolu Holding “Rekabet Kurumu’ndan sözleşme süresi zarfında onay alınamaması sebebiyle satışın ertelendiğini” duyurmuştu. Ocak ayında yapılan başvuruyua Rekabet Kurumu tarafından Aralık ayında cevap verilmişti ve pandemi koşullarının etkili olması sebebiyle satış gerçekleşmemişti.

Anadolu Grubu'nun McDonald's satışı neden ertelendi? - Ekonomi haberleri

2020 yılında 45 milyon $’a denk gelen satış rakamıyla sonuçlandırılamayan hisse devriyle ilgili önceki gün yeni bir gelişme yaşandı. Anadolu Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre McDonald’s Türkiye’nin işletme haklarının Katarlı yatırım şirketi Boheme Investment GmbH’ye 54 milyon 500 bin dolar karşılığında devri konusunda anlaşma sağlandı. Bu da Anadolu Grubu’nun 2020 yılında 280,7 milyon ₺’ye yapamadığı satışı bugün itibariyle 833 milyon ₺ karşılığında yaptığını gösteriyor. Anadolu Grubu tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre; Türkiye’deki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan Anadolu Restoran İşletmeleri şirketinin satışı için Boheme Investment GmbH ile 11 Mayıs’ta bağlayıcı pay devir sözleşmesi imzalandı. Açıklamada “Pay devrinin tamamlanması pay devir sözleşmesinde yer alan ön şartların gerçekleşmesine tabi olup, devrin 2022 yılının ilk yarısı içerisinde sonuçlanması öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi.

Anadolu Restoran'ın paylarının satışına yönelik açıklama - Bilimsel Bilgi -  Teknoloji Sitesi - Eğlence Sitesi

Diğer yandan anlaşma tutarı olan 54,5 milyon$’lık tutarın yaklaşık 5 ila 6 milyon $’lık kısmının net borç tutarı ve diğer varlık ve yükümlülüklerin netleştirilmesi için hesaplanacak tutar olarak belirtildiği, ödenecek net tutarın 2020 yılında hesaplanan dolar bazındaki satış rakamı olan 45 milyon$’a denk geldiği görülüyor. Avusturya merkezli olan Boheme Investment GmbH şirketi, Katarlı Kamal Saleh Al Mana’ya ait. Kamal Saleh Al Mana’nın, Katar’daki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yürüten şirkette de ortaklığı bulunduğu biliniyor.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri