Gündem Özel

Tarım ve Orman Bakanlığı Hindistan’dan buğday ithal edildiğine dair iddiaları yalanlandı.


Geçtiğimiz hafta çeşitli haber yayın organlarında yer alan Hindistan’dan buğday ithal edildiğine dair haberlerle ilgili dün Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. Bakanlık açıklamasında “Türkiye dünyanın ilk 10 tarım ülkesinden biri olup, güçlü tarımsal altyapısı her geçen gün artan ülke nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Son dakika: Tarım ve Orman Bakanlığı: Hindistandan buğday ithal edildiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır

Bakanlık açıklamasında ayrıca Türkiye’nin tarım ve gıda ürünlerinde 25 milyar dolarlık ihracat ile net olarak ihracatçı konumda olduğunu vurguladı. Açıklamanın devamında ise; “Hindistan dünyanın önemli buğday üretici ülkeleri içerisinde yer almakla birlikte, üretiminin büyük çoğunluğunu iç tüketimde kullanmaktadır. Ülkemizin bu süreçte Hindistan’dan herhangi bir buğday talebi olmamıştır. Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi ithalat ihalelerinde Hindistan menşeli bir ürün için teklif de almamıştır.” ifadelerine yer verildi. Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinde yayınlanan haberlerde “Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle oluşan açıkta Hindistan bu sayede ihracatını ve gelirini artırdı. Türkiye son olarak 50 bin tonluk buğday siparişi ile ülkeden ithalat yapan ülkeler kervanını kapıldı.” ifadelerine yer verilmişti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş küresel buğday piyasalarını derinden  sarsabilir

Bakanlık ayrıca açıklamasında Türkiye’nin un ihracatında dünyada ilk sırada, makarna ihracatında ise dünyada ikinci sırada yer aldığı belirtilirken, baklagil piyasasında da dünyanın en önemli ülkelerinden biri olduğu belirtildi. Bakanlığın resmi açıklamasında bakliyat üretimiyle ilgili olarak; “Türkiye’de 2021 yılında ülkemizde 305 bin ton kuru fasulye üretimi ile tüm zamanların üretim rekoru kırılmıştır. Ülkemiz dünya nohut üretiminde 2’inci sırada, mercimek üretimde ise 4’üncü sıradadır.” ifadeleri yer aldı.

Hububat ve bakliyatta üç aylık ihracat 3 milyar dolara yaklaştı - Yeni Şafak

Diğer yandan bakanlık ekmek fiyatlarının artacağına dair iddiaların da gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş, şu anda ekmeğin fiyatının artmamasının nedeninin fırıncıya sağlanan sübvanse olduğunu belirterek “TMO aylardır ithalat yapıyor. 300-400 bin ton buğday ithal ediliyor. Aldığı buğdayı ise sözleşme yaptığı fırıncılara ‘Sen ekmeğin fiyatını artırmayacaksın’ diyerek yarı fiyatına veriyor. Eğer fırıncılarla böyle bir anlaşma olmazsa zaten ekmek 8 lira olur. Sübvanse ediliyor. Hazine ödüyor. Yani aslında biz ödüyoruz” beyanında bulunmuştu.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri