Süt ve Sütlü İçecekler

Pınar Kido Muzlu Süt


Üzerinde sörf yapan bir ineğin tutuğu muzlar bulunan ambalajda “Muz püreli” ve “Kalsiyum ihtiyacının %27’sini karşılar” ifadeleriyle satılan Pınar Kido Muzlu Süt ürününü inceleyeceğiz. Ürün 180 ml’lik pipetli içime hazır kutularda satılıyor. Ürün tam ismiyle %1,2 yağlı – yani tam yağlı sütün yarısından daha az süt yağı içeren UHT süte sofra şeker ilavesiyle tatlandırılmış bir ürün olarak tanımlanabilir.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Pastörize İnek sütü, Şeker ve Muz püresi olduğunu görüyoruz. Üründe %1,2 yağlı inek sütünün yanında %1,2 oranında muz püresi içeriyor. Bu haliyle 180 ml’lik tek kutuda 2,2 gr. muz püresi bulunuyor. Ürün ayrıca yapay aroma verici içeriyor. Üründe ilave şeker oranı da etikette ayrıca belirtiliyor. Etiket beyanına göre ürün %4,8 oranında ilave şeker içeriyor. Bu da 180 ml’lik tek kutuda 8,6 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar ilave şeker demek oluyor. Üründe ayrıca sütten gelen laktoz da doğal olarak bulunuyor.

Üründe temel bileşenlerin yanında kıvam verici olarak karragenan ve ürüne muz rengini vermek üzere renklendirici olarak riboflavin ve beta karoten bulunduğunu görüyoruz. Ürün bu haliyle 180 ml’lik tek kutuda 108 kcal enerji veriyor. Üründe sütten gelen laktoz da dahil toplam 16,5 gr. şeker yer alırken, 2,2 gr. yağ ve 5 gr. protein bulunuyor. Ürün ayrıca 100 ml’de 120 mg. Kalsiyum içerirken, bu da tek kutuda 216 mg. kalsiyum demek oluyor. Bu haliyle üründen günlük kalsiyum ihtiyacının %27’si karşılanıyor.

Fakat burada dikkat çekmemiz gereken bir husus var ki; bu kalsiyum üründen gelen ya da ürüne ilave edilmiş bir kalsiyum olmamakla birlikte, tamamen sütten gelen doğal kalsiyumdur. Yani diğer bir deyişle bu sütü şeker ve yapay aroma verici gibi bileşenlerle bir endüstriyel ürüne dönüşmeden tükettiğinde çocuklarımız sütten gerçek şekeri, yağı ve proteiniyle birlikte kalsiyumu alabilmektedir. Tek bir bardak süte atılmış 4 küp şekerin yanında, 2 gr’lık muz püresi ve yapay aroma vericilerle çocuklarımıza sunulan bu ürünleri bir kalsiyum kaynağı olarak görmek yerine, kalsiyumun gerçek kaynağını doğal haliyle sunmak uzun vadede onlara yararlı olacaktır. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize İnek Sütü, Şeker, Muz püresi (%1,2), Kıvam arttırıcı (Karragenan), Renklendirici (Riboflavin, Beta karoten), Muz aroma vericisi
🔎Pınar Kido Muzlu Süt Besin Değerleri
👉Enerji 108 kcal
👉Şeker 16,5 gr.
👉Yağ 2,2 gr.
👉Protein 5 gr.
👉Kalsiyum 216 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri