Unlu Mamuller

Seyidoğlu Bademli Yaz Helvası


Yaz ayları geldiğinde market reyonlarında dikkat çeken ürünlerden birini inceleyeceğiz: Seyidoğlu Bademli Yaz Helvası. Ürün ambalajında badem görselleri dikkat çekerken, ürün içeriğinde de badem parçacıkları seçilebiliyor. Ürün 350 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Sofra şekeri, Tahin ve İrmik bulunduğunu görüyoruz. Gerek sofra şekeri, gerek irmik ve gerekse bademin üründeki oranı tüketiciye beyan edilmese de, sıralamadan çoktan aza doğru sıralandığını biliyoruz. Üründe bu haliyle 100 gr.’da çoğunluğu ilave şekerden gelen 46 gr. şeker bulunduğunu görüyoruz. Bu da 30 gr.’lık tek porsiyonda 13,8 gr. şeker olduğunu söyleyebiliyoruz – ki bu da yaklaşık 6 tane küp şekere denk gelmektedir. Fakat bu şekerin tamamen ilave şekerden gelmediğini, tahin ve irmikten de gelen doğal şekerin bu miktara dahil olduğunu tekrar belirtmek gerekiyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise tüketiciye beyan edilmemektedir. Bu durum özellikle içeriğinde irmik ve badem gibi lif kaynağı içeren bileşenler olan bu üründe bulunması gerekir diye düşünüyoruz. Bu haliyle üründen alınan karbonhidratın kan şekeri üzerindeki etkisini tahmin edebiliyoruz.

Bademli olarak satılan üründe bu temel bileşenlerin yanında %8 oranında badem bulunuyor. Bu haliyle ürün 350 gr.’lık tek pakette 28 gr. badem içerdiğini anlaşılıyor. Üründe ayrıca asitlik düzenleyici olarak sitrik asit ve doğala özdeş aroma verici yer alıyor. Daha net ifadeyle ürün %8 bademin yanında doğala özdeş badem aroma vericisi içeriyor. Bu da üründen alınan badem tadının kısmen bademden gelirken kısmen de badem aroma vericisinden geldiği anlamını taşıyor.

Bu haliyle ürün 30 gr.’lık tek porsiyonda 124,5 kcal enerji içeriyor. Tek porsiyon üründe 13,8 gr. şeker yanında 5,4 gr. yağ ve 3,7 gr. protein bulunuyor. Üründe yağın çoğunlukla susamdan ve proteinin ise glutenden geldiğini belirtelim. Ürün içeriği itibariyle etikette uyarısı yapılan alerjen bileşenler içeriyor. Öyle ki, ürünü tüketenlerin susam ve glutene hassasiyetleri varsa; tahindeki susam ve irmikteki gluten varlığından dolayı ürünü tüketmemesi gerekiyor. Ürünün ilave bitkisel ya da hayvansal yağın yanında, koruyucu ve renklendirici içermediğini de ayrıca belirtmek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Tahin, İrmik, Badem (%8), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Doğala özdeş aroma verici (Badem)
🔎Seyidoğlu Bademli Helva Besin Değerleri
👉Enerji 124,5 kcal
👉Şeker 13,8 gr.
👉Yağ 5,4 gr.
👉Protein 3,7 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri