Çay Kahve

Doğadan Form Kayısılı Karışık Bitki Çayı


Market reyonlarında birçok farklı çeşidiyle dikkat çeken bitki çaylarından birini inceleyeceğiz: Doğadan Form Kayısılı Karışık Bitki Çayı. Ürün 20 poşet halinde 36 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ambalaj üzerinde “ithal hammaddeler kullanılarak Türkiye’de üretilmiştir” ifadesi yer alıyor. Bu haliyle üründe yer alan bitkilerin tamamının ithal hammaddeler olduğunu anlamamıza rağmen hangi ülkelerden ithal edildiğini tüketici bilmiyor.

İçeriğinde 14 farklı bitkinin bulunduğu fakat kayısılı vurgusuyla satılan karışık bitki çayında ilginçtir – kayısı içeriği son sırada yer alıyor. Üründe kayısıdan daha fazla oranda kayısı aroma vericisi bulunuyor. Üründe kayısı miktarı ise %0,1 yani binde 1 olarak dikkat çekiyor. Bu da 1,8 gr.’lık tek bir poşette 0,0018 gr. yani bir toz zerresi kadar diyebileceğimiz oranda kayısı içerdiği anlamına geliyor.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Sinameki yaprağı, Huş ağacı yaprağı ve Barut ağacı kabuğu yer alıyor. Üründe bu üç bileşenin oranı tüketiciye beyan edilmezken 4. sırada yer alan rezenenin %6,4 oranında üründe yer aldığı bilgisi veriliyor. Üründe ayrıca ahududu yaprağı, ısırgan yaprağı, kiraz sapı, meyan kökü, funda yaprağı ve civanperçemi gibi birbirinden farklı bitkiler yer alıyor.

Üründe ayrıca yapay aroma vericiler bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda sosyal medyada gündeme gelen ve ufak noktacıklar halinde poşetlerin içinde tespit edilebilen, sıcak suya katıldığında ise eriyerek kaybolan bu aroma verici kimyasallar üründe kayısı, şeftali ve portakal tadı ve kokusu veriyor. Üründe şeftali ve portakal yer almazken, ürünün tadını yapay aroma vericilerle sağlayan endüstri tüketiciye bitki çayında portakal ve şeftali keyfi vaad ediyor. Ürün içeriğinin çoktan aza sıralandığı gerçeğinden yola çıkarak aroma verici kimyasalların üründeki oranının en az %4,7 ile %6,4 oranları arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu haliyle ortalama %5 olarak kabul etsek, üründe %0,1’lik kayısı oranından tam 50 kat daha fazla oranda yapay aroma verici olduğunu anlamış oluyoruz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri