Genel

Hindistan’dan buğday ithal edildiğine dair belgeler paylaşıldı: Bakanlığın ithalattan haberi varmış!


Geçtiğimiz hafta çeşitli haber yayın organlarında yer alan Hindistan’dan buğday ithal edildiğine dair haberlerle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan açıklama yapılmıştı. Bakanlık yaptığı açıklamada “Türkiye dünyanın ilk 10 tarım ülkesinden biri olup, güçlü tarımsal altyapısı her geçen gün artan ülke nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamaktadır” ifadelerini kullanmıştı. Bugün Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım tarafından yayınlanan haberde Hindistan’dan buğday ithal edildiğine dair belgeler paylaşıldı.

Image

İncelenen belgede Oba Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş. tarafından ITC Limited ITD firmasından deniz yoluyla temin edilen buğdayın 55 bin 195 ton olduğu anlaşılıyor. Belgedeki tarihin 12 Mayıs 2022 olduğu ve ürünlerin Marmara ya da Mersin’in İskenderun limanına geleceğine dair anlaşma yapıldığı görülüyor.

Hindistan buğday ithalatını artıracak | Miller Magazine

Bunun yanı sıra Ali Ekber Yıldırım farklı bir iddia daha ortaya koydu. Bakanlığın açıklamasını doğrulayan bu iddia ise Oba Makarna tarafından ithal edilmek istenen 55 bin ton buğdayda “hint sürmesi” hastalığı çıktığı ve bu sebeple Türkiye’ye sokulmadığı yönünde… Yani belgesi paylaşılan bahsi geçen ithalat tespit edilen hastalık gerekçesiyle yapılmamış görünüyor. Bu belgeye göre ithal edilen 55 bin ton buğday Türkiye sınırlarına girmemiş, üretimde kullanılmamıştır.

Bu durum ilk bakışta bakanlığın “Hindistan’dan buğday edildiğine dair haberler gerçeği yansıtmıyor” ifadesini doğrulasa da, bakanlık tarafından kamuoyunu yanıltıcı bilgi verildiği anlaşılıyor. Çünkü ithalat yoktur değil, ithalat gerçekleşememiştir demek daha doğru olacaktır. Çünkü belgede görüldüğü üzere “hastalık yok” raporuyla ülkemize giriş yapan buğday buradaki analizlerde hastalığa rastlanınca geri çevrilmiştir. Bakanlığın açıklamasında böyle bir ithalatın olduğuna dair tek bir kelime dahi yer almamıştır – ki bahsi geçen hastalık tespit edilmeseydi 55 bin ton buğday ülkeye giriş yapacaktı. Açıklamada ise “ülkemizin bu süreçte Hindistan’dan herhangi bir buğday talebi olmamıştır” ifadesinin yanına ekleyeceği “özel sektörden gelen talepler doğrultusunda ülkemize Hindistan’dan ithal edilmek istenen 55 bin ton buğday ise yapılan analizler sonrasında ülkemize sokulmamıştır” ifadesiyle kamuoyunu daha doğru ve dürüst şekilde bilgilendirebilirdi. Açıklanan bu belgeler ve gerçekler ışığında bakanlığın açıklaması tüketiciyi yanıltıcı olmakla da kalmamakta, net olarak güven zedelemektedir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri