Gündem Özel

ABD’de salmonella tespiti üzerine toplatılan Jif Fıstık Kremasını Türkiye’de tespit ettik!


Daha önce İngiltere’de meydana gelen ve Kinder ürünleriyle bağlantılı olduğu tespit edilen Salmonella salgını ABD’de farklı bir markada ortaya çıktı! 26 Mayıs’ta Centers for Disease Control and Prevention yani ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından yapılan duyuruya göre Jif markalı fıstık ezmelerinin belirli partilerinde salmonella teşhisi üzerine toplatma kararı çıkartıldı. Yapılan geri çağırma duyursuna göre ilk dört sayısı 1274 ile 2140 arasında olan ve sonraki üç sayı ise 425 ile devam eden tüm partiler Salmonella riski sebebiyle geri çağrılmaktadır. Söz konusu ürün yaptığımız araştırma ve siz değerli takipçilerimizin eşsiz desteğiyle Gıda Dedektifi tarafından bulunmuştur. Söz konusu ürünle ilgili bakanlıktan aldığımız bilgiler ise ürünün ülkemizde bulunmadığı ve bu konuda firmadan da herhangi bir olumsuz dönüş olmadığı yönündeydi.

Fakat sizlerin desteğiyle İstanbul’da çok merkezi bir konumda geri çağırma kritlerine uygun Jif markalı Fıstık Kremasını tespit ettik. Ürünün ilk dört hanesi 1274 ile 2140 numaları arasında olup -1278- sonrasında da 425 yer almaktadır. Bu da fotoğrafta gördüğünüz ve İstanbul’da bir süpermarkette çekilen ürünün ABD’de salmonella bağlantısı tespiti üzerine geri çağrılan ürünler arasında olduğunu gösterir. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine söz konusu ürünle ilgili adres bilgisi an itibariyle verilmiş olup, kamu sağlığını riske atmamak ve söz konusu ürünlerin resmi kanallar aracılığıyla toplatılmasını sağlamak adına gizlilik prensibiyle yayınlamıyoruz. Ürünlerin bir an önce bakanlık tarafından toplatılması çağrısında bulunuyor, firmayı ve yetkili tüm kurumları bu ürünün İstanbul’un en merkezi konumlarından birindeki market rafına gelmesine rağmen bunu nasıl tespit edemediklerini sorgulamalarını istiyoruz.

Son olarak hesabımız hakkında zaman zaman her ne kadar iftira ve dayanaksız iddialar ortaya atılsa da, Gıda Dedektifi’nin temel amacının tüketicinin bilinçlenmesi ve gıda güvenliğinin sağlanması olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz. İdeolojik ve siyasi yapısı gereği hakkımızda çoğu zaman asılsız ve dayanaksız iddialar ve hatta iftiralar ortaya atan bir takım meslek grupları ve bunların uzantısı sözde meslek odaları olsa da; biz her daim sizlerin desteğiyle kamu yararına tarafsız ve bağımsız yayınlarımızı sürdürmekte kararlıyız. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri