Krema Sos ve Ezmeler

Jif Creamy Yer Fıstığı Ezmesi


Geçtiğimiz hafta ABD’de belirli parti ürünlerindeki salmonella tespiti sebebiyle geri çağrılma/toplatılma kararı verilen Jif Yer Fıstığı Ezmesi’yle ilgili gündemi takip ediyoruz. ABD’den ithal edilerek ülkemizde de satışta olan ürünün, toplatılan partilerinden Türkiye’deki market raflarında tespitinin yanı sıra ürünün bir kesim takipçimiz tarafından da kullanıldığına şahit olduk. Salmonella vakasından bağımsız olarak gündemdeki ürünün içeriğini ve besin değerlerini sizlerle paylaşıyoruz.

İlk olarak ürünün %93,3 oranında kavrulmuş yer fıstığı içerdiğini belirtelim. Üründe bu haliyle kavrulmuş yer fıstığından gelen yoğun yağ ve kısmen protein bulunmaktadır. Ürün 100 gr.’da 48,5 gr. yağ içermektedir – ki bu da ürünün yarısının yağdan ibaret olduğunu gösterir. Üründe ayrıca doymuş yağ oranı da 100 gr.’da 10,6 gr. düzeyindedir. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %15,7’si doymuş yağdan gelmektedir. Üründe ayrıca tam hidrojenize yani margarin formunda bitkisel yağlar bulunuyor. Kolza yağı ve soya yağı içeren üründe ayrıca emülgatör olarak yağ asitlerinin mono ve digliseritleri bulunuyor. Ürünün Vegan olduğu beyanı verilirken, bu da üründe kullanılan emülgatörün hayvansal değil, bitkisel bazlı olduğunu gösteriyor.

Üründe bu temel içeriğin yanında Sofra şekeri ve Melas bulunmaktadır. Melas, çoğunlukla esmer şeker tabir edilen küp ve toz şekerlerde yer alan, şeker pancarı ve şeker kamışının rafine şeker üretimi aşamasında ortaya çıkan bir tür yan maddesidir. Çoğunlukla yem malzemesi olarak kullanılan melas, çoğunlukla tam buğdaylı ürünlerde ürünün daha koyu olmasını sağlamak adına kullanılabiliyor. Esmer şekere de rengini veren melasın besin değeri açısından sağlık açısından ürüne ya da rafine şekere herhangi bir katkısı yer almıyor. ABD’de üretilen ürünün şeker ve melas kaynağının şeker kamışı ya da şeker pancarından geldiği bilgisi de etikette tüketiciye veriliyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 9,1 gr. şeker içerirken, bu da 30 gr.’lık tek porsiyonda 2,7 gr. yani yaklaşık bir küp şekere denk geliyor.

Ürün bu haliyle 30 gr.’lık tek porsiyonda çoğunluğu yağdan gelen 181,8 kcal enerji veriyor. Ürün tek porsiyonda 14,6 gr. yağ ve 6,4 gr. protein içeriyor. Tek porsiyonunda 2,7 gr. şeker yer alan üründe ayrıca 1,8 gr. lif bulunuyor. Üründe bu bileşenlerin yanında herhangi bir koruyucu, renklendirici ya da aroma verici yer almıyor. Ürünün güncel olarak geri çağrılma durumu hakkında da yeniden hatırlatma yapmak gerekiyor. 26 Mayıs itibariyle ürünün 1274 ila 2140 ile başlayan parti numaraları ABD’deki FDA ve CDC kurumları tarafından salmonella riski sebebiyle geri çağrılmış olup, ülkemizde dört farklı parti numarasına sahip ürün olduğu anlaşılmıştır. Henüz Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmazken, konuyla ilgili Gıda Dedektifi’nin gündem yayınlarını takip edebilirsiniz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Kavrulmuş yer fıstığı (%93,3), Şeker, Melas, Tam Hidrojenize Bitkisel Yağlar (Kolza yağı, Soya yağı), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Tuz
🔎Jif Creamy Yer Fıstığı Ezmesi Besin Değerleri
👉Enerji 181,8 kcal
👉Şeker 2,7 gr.
👉Yağ 14,6 gr.
👉Protein 6,4 gr.
👉Lif 1,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri