Gündem Özel

Jif Fıstık Ezmesi’nin ithalatçısı konuyla ilgili açıklama yaptı: Türkiye’de dört farklı parti numarasına sahip bir konteynır ürün tespit edildi!


ABD’de belirli parti numaralarıyla ilgili toplatılma kararı çıkartılan Jif Fıstık Ezmesi’nin Türkiye’de de marketlerde yer aldığı Gıda Dedektifi tarafından ortaya çıkartıldı! Bakanlık tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, bakanlığa ilettiğimiz adresteki markette tüm ürünler bakanlık tarafından toplatıldı! Ceza kesmeye gelirken hiç gecikmeyen bakanlık, bu ve benzeri durumlarda Gıda Dedektifi hesabının yaptıklarını görmezden gelmektedir. Konuyla ilgili bakanlığın sessizliğine karşın, ithalatçı firma tarafımıza dönüş yaparak son durumla ilgili bilgi aktarmıştır. Buna göre ürünlerin Türkiye’deki varlığı kabul edilmiş olup, imha sürecinin başlatıldığı belirtilmiştir.

Firma yaptığı açıklama; “Her ne kadar ürünlerin üretim süreçlerinde rol almıyorsak da, değerli tüketicilerimiz ve müşterilerimiz için ürün ithalatını gerçekleştirmeden önce çok titiz araştırmalar yürütüyoruz ve tüm dünyada kabul gören, pazar lideri ürünler ile çalışıyoruz.” ifadeleriyle başlamaktadır. Ürünün ABD’deki sürecini yakından takip ettiklerini belirten firma “gerekli aksiyonları” alarak takip ettiğini dile getirmektedir. İthalatçı firma açıklamasında ayrıca FDA ve CDC gibi önemli kurumlar tarafından gerçekleştirilen geri çağrılmayı “ABD’deki üretici firma tarafından gönüllü olarak yapılmaktadır” diyerek başka bir boyuttan bakmaktadır.

Firmanın Türkiye’deki durumla ilgili yaptığı açıklamada ise üretici firmanın bildirdiği – yani geri çağrılan ürünlerin Türkiye’de 1 konteynırda, 4 farklı lot ürün olarak yer aldığı belirtilmiştir. Daha net bir deyişle ABD’de salmonella riski sebebiyle toplatılma – geri çağrılma kararı verilen ürünlerden Türkiye’de 1 konteynır ve 4 farklı parti numarası olacak şekilde bulunduğu anlaşılmaktadır. Gıda Dedektifi tarafından market raflarında tespit edilen ürün dışında ithalatçı firmanın deposunda da söz konusu ürünün bulunduğu anlaşılmaktadır. İthalatçı firma açıklamasında; “Kendi depomuzda bulunan ürünler atık imha kuralları çerçevesinde imhaya gönderildi. Bununla birlikte; sevkiyat yapılan tüm perakende noktalarına da, geçtiğimiz hafta başında, çok acil olarak ürünün toplatılması için bilgi verilmiştir. Şu anda hiçbir noktada, belirtilen lot no’lu ürünlerin satışının yapılmıyor olması gerekir.” ifadeleriyle son durumu aktarmaktadır. Firmanın açıklamasına göre; Türkiye’de 1320 425 01, 1278 425 02, 2018 425 01 ve 1296 425 01 parti numaralı ürünler geri çağrılan ürünler arasında yer almakta olup, halihazırda herhangi bir market rafında olmaması gerektiği ve mevcut ürünlerin imha edildiği belirtilmektedir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri