Çikolata ve Gofret

Ülker Kanky Muzlu Kremalı Tren Gofret


Yıldız Holding A.Ş.’nin bilgi aktarımı yaptığımız yayınlara yönelik suç duyurusunda bulunduğu Ülker Kanky markalı ürünler hakkında ürün bazlı incelemelerimize başlıyoruz. Ürün etiketleri ve yasal beyanlar çerçevesinde yaptığımız ürün incelemesinde ilk olarak Ülker Kanky Muzlu Kremalı Tren Gofret ürününü inceliyoruz. Ürün 26 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün ambalajında “Çocuklar beğendi, Anneler onayladı” ifadeleri yer alıyor. Çocuklara yönelik olarak üretildiği ve pazarlandığı anlaşılan ürünün içeriğinde ilk sırada Sofra şekeri yer alıyor. Ürün ayrıca bir tür nişasta bazlı şeker olan maltodesktrin içeriyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Tam yağlı süt tozu ve Buğday unu bulunduğunu görüyoruz. Üründe %16 oranında tam yağlı süt tozu yer alıyor. Ürün bu haliyle mevzuata göre “Bol sütlü” ifadesiyle satılabiliyor fakat üründe sütten daha yüksek oranda sofra şekeri olduğu içerik sıralamasından anlaşılıyor. Bu durum tüketiciye Gıda Dedektifi satırları haricinde hiçbir yerde açık ve net olarak beyan edilmiyor. Üründe bu haliyle 26 gr.’lık tek adette 12 gr. şeker yer alıyor. Sütten gelen laktozun da dahil olduğu bu şeker yüküne karşılık ürünün tek adedi 0,3 gr. lif içeriyor. Bu haliyle liften yoksun üründe tek adette yaklaşık 5 tane küp şeker kadar ilave şeker yer aldığı anlaşılıyor.

Üründe sütten gelen yağın yanında bitkisel yağlar da yer alıyor. Ürün palm yağının yanı sıra tam hidrojenize yani sıvı margarin formunda palm çekirdeği yağı içeriyor. Bu haliyle üründe doymuş yağ oranı yüksek olmalı – ki bu da besin değerleri tablosunda gözümüze çarpıyor. 26 gr.’lık tek adet ürün 6,6 gr. yağ içerirken, bunun 3,2 gr.’lık kısmı doymuş yağdan ibarettir. Buna göre üründen alınan kalorinin %21,6’sı doymuş yağdan geliyor. Üründe doymuş yağ kaynağı olarak ayrıca kakao yağı ve tam yağlı süttozu olduğunu da söylemek gerekiyor.
Üründe bu temel bileşenlerin yanında protein kaynağı olarak peynir altı suyu tozu ve ilave kalsiyum yer alıyor. Muzlu kremalı olarak satılan üründe ayrıca %0,2 yani binde 2 oranında muz tozu bulunuyor. Bu da 26 gr.’lık tek paket üründe 0,05 gr. yani 1 gramın 20’de biri kadar muz bulunuyor. Üründe yer alan yapay aroma vericiler tüketiciye beyan edilmezken, bunların arasında muz aroma vericisi olup olmadığı bilinmiyor. Üründe ayrıca muz rengine yakın renk vermesi adına beta karoten renklendirici olarak kullanıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Tam yağlı süt tozu (%16), Buğday unu, Bitkisel yağlar (Palm, Tam hidrojenize palm çekirdeği), Kakao yağı, Kakao kitlesi, Maltodesktrin, Peyniraltı suyu tozu, Nişasta, Emülgatör (Soya lesitini), Kalsiyum, Muz tozu (%0,2), Tuz, Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum difosfat, Amonyum hidrojen karbonat), Aroma vericiler, Yumurta tozu, D vitamini, Renklendirici (Beta karoten)
🔎Ülker Kanky Muzlu Kremalı Tren Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 133 kcal
👉Şeker 12 gr.
👉Yağ 6,6 gr.
👉Protein 1,8 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: B esin Değerleri tek adet (26 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri