Gazlı İçecek

Sarıkız Extra Yaban Mersini Aromalı Doğal Mineralli Gazlı İçecek


Her geçen bir gıda endüstrisin bir diğer ilginç ürünüyle karşılaşıyoruz. Doğadan gelen gerçek gıdalardan ziyade, market raflarını süsleyen bu ve benzeri ürünler içeriklerindeki yapay aromalar, boyar maddeleri ve koruyucu katkı maddeleriyle doğallığını kaybetmiş oluyorlar. Çok uzun yıllardır en bilinen doğal maden suyu markalarından biri olan Sarıkız markasını da işte bunun gibi bir ürünle hesabımıza taşıyoruz; Sarıkız Extra Yabanmersini Aromalı Doğal Mineralli Gazlı İçecek. Ürün 200 ml’lik şişelerde satılıyor. Ürün ilk bakışta yapay bir kimyasaldan çıktığı net olarak anlaşılan doğallıktan son derece uzak mavi rengiyle dikkat çekiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada ürünün temel bileşenleri yer alıyor; Doğal mineralli su, Şeker ve Karbondioksit. Ürün Sarıkız markalı doğal maden suyunu ilk sırada içerirken, buna %9 oranında şeker ilave edildiğini ve ayrıca üründe karbondioksit ilavesi olduğunu görüyoruz. Bu haliyle ürün gazlı bir içeceğin yanı sıra; içerdiği ilave şeker ve diğer katkı maddeleriyle bir endüstriyel ürüne de dönüşmüş oluyor. Ürün bu haliyle 200 ml’lik tek şişede 18 gr. ilave şeker yani yaklaşık 9 tane küp şeker içeriyor. Üründe lif bulunmadığını hatırlatarak alınan bu yoğun şekerin doğrudan kana karışacağını ve kan şekerinizi aniden yükselteceğini söyleyebiliriz.

Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra çeşitli katkı maddeleri bulunuyor. Ürün Asitlik Düzenleyici olarak Sitrik asit, Aroma verici olarak yapay yaban mersini aroması ve Koruyucu olarak Sodyum Benzoat içeriyor. Üründe ayrıca az önce bahsettiğimiz gibi Renklendirici olarak mavi renk vermesi adına Brilliant Blue FCF isimli yapay renklendirici bulunuyor. Brilliant Blue FCF, çocuklarda aktivite bozukluğu ve dikkat eksikliğine sebebiyet veren kimyasallar arasında yer almaktadır. Pandey ve Upadhyay (2010) yaptıkları çalışmada; Brilliant Blue FCF’in hiperaktivite bozukluğuna neden olduğunu bildirmişlerdir. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Doğal Mineralli Su, Şeker, Karbondioksit, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma verici (Yaban Mersini), Koruyucu (Sodyum Benzoat), Renklendirici (Brilliant Blue FCF)
🔎Sarıkız Extra Yaban Mersini Aromalı Besin Değerleri
👉Enerji 74 kcal
👉Şeker 18 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Sodyum 241,9 mg./kg
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (200 ml) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri