Gündem Özel

Tarım Bakanlığı Venezuela’da kiralanan tarım alanlarıyla ilgili açıklama yaptı: Gelecekte dünya gıda piyasasında söz sahibi olmak için yapıyoruz!


Tarım Bakanlığı günlerdir basında yer alan Venezuela’da tarım alanları kiralanacağı iddialarına yönelik bir kamuoyu duyurusu yayınladı. Bakanlığın açıklamasında Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun 07.06.2022 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyarette üç ayrı işbirliği anlaşması imzalandığı duyuruldu. Bu anlaşmalardan birinin Bitki Koruma ve Karantina Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı olduğu belirtildi. Buna göre Venezuela’da 400 bin hektar tarımsal alanda yatırım yapılabilmesinin önünü açan bu mutabakata göre “Turkish Land” olarak adlandırılan bölgede yatırım yapılması öngörülüyor.

Image

Açıklamada tarım yapılacak alanda %30’luk hasılatın Venezuela’ya bırakılması iddiaları da teyit edilerek; “Yapılan teklife göre, Venezuela’da Türkiye için ayrılan ve Turkish Land olarak adlandırılan bölgede tarımsal yatırım yapılması ve elde edilecek hasılatın yüzde 70’inin yatırımcıya, geri kalan yüzde 30’luk kısmının da Venezuela’ya bırakılması ifade edilmiştir. Yatırımcının elde edeceği hasılatın Türkiye’nin ihracatı için de kullanılabileceği kaydedilmiştir.” açıklamasına yer verildi. Söz konusu iddiaların açıklığa kavuşmasının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye’nin 23,4 milyon hektar işlenen tarım arazisi varlığıyla 85 milyon Türkiye nüfusunu, 5 milyon geçici koruma statüsündeki sığınmacıyı ve hedeflenen en az 50 milyon turistin ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olduğunu kaydetti. Bakanlık ayrıca Türkiye’nin FAO 2020 yılı verilerine göre dünya bitkisel ürünler üretiminde 12. sırada, sebze üretiminde 4. sırada ve meyve üretiminde ise 6. sırada olduğunu kaydetti.

Image

Diğer yandan bakanlık yurtdışında yapılan kiralamalarla ilgili dünyanın gelişmiş fakat tarım arazileri kısıtlı ülkelerinden örnekler vererek, yapılan uygulamanın savunmasını da yapıyor. Bakanlık açıklamasında söz konusu uygulamayı savunurken; “Günümüzde birçok ülke gelecekteki tarım ve gıda ürünü ihtiyaçlarını temin etmek için farklı ülkelerde tarımsal faaliyetlerde bulunmaktadır. Dünya Ticaret Örgütü’nün raporlarına göre yaklaşık 41 ülke başka ülkelerde arazi kiralarken, 62 ülke de arazilerini başka ülkelere kiralamaktadır. İngiltere, başta Afrika’da olmak üzere 4,4 milyon hektar arazi kiralamıştır. ABD’nin de aynı yöntemle kiraladığı arazilerin büyüklüğü 3,7 milyon hektardır İngiltere’nin kiraladığı arazilerin büyüklüğü Danimarka’nın yüzölçümüne eşitken, ABD, İsviçre ve Çin’in Moldova büyüklüğünde kiraladığı tarım arazileri vardır.” ifadeleriyle para birimi güçlü ve gelişmiş ülkelerle Türkiye’nin karşılaştırmasını yaptı.

Türkiye 'tarım' için 10 ülkede daha arazi kiralayacak

Diğer yandan bakanlık “Afrika’nın en yoksun ülkelerinden” diyerek nitelediği Kongo’nun 8,1 milyon hektar, Endonezya’nın 7,1 milyon hektar ve Filipinler ile Sudan’ın 5 milyon hektar arazi kiraladığını ya da sattığı belirtti. Bakanlık ayrıca söz konusu uygulamayı mevcut tarım ve gıda ihtiyaçları için değil, gelecekte dünya gıda piyasasında söz sahibi olmak için yaptıklarını dile getirdi. Söz konusu uygulamaların ve yapılan kiralamanın, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesine ya da ülke hazinesine ne gibi bir ek maliyet getireceği ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri