Gündem Özel

Diyanet İşleri Başkanlığı kök hücre ile üretilen yapay etlerin ve GDO’lu ürünlerin helal olmadığını açıkladı.


Diyanet’ten gıda kıtlığına yönelik teknolojinin geliştirdiği yapay et ve GDO’lu gıdalar için “helal değil” yorumu geldi. Canlı bir hayvandan alınan bir parçanın hadislere dayalı olarak helal sayılamayacağını belirten Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Dr. Muhlis Akar, “Yapay etin 3 sebepten dini açıdan problemli olduğunu söyledik. GDO’lu gıdalara da hiçbir zaman helal ve tayyip gıda diyemeyiz” dedi. Akar üç hususu ise, canlı bir hayvandan alınan parçanın helal sayılmayacağı, hayvanın beslendiği ortamın ve yemin helal olması ve yapay et denen ürünün fıtrata aykırı olduğu gerekçeleriyle sıraladı.

Diyanet: Yapay et helal değil

Dr. Muhlis Akar sebepleri sıralarken ilk olarak; “Canlı bir hayvandan alınan yani helal bir kaynaktan bir sığırdan veya eti yenen bir hayvandan alınsa bile, ondan alınan bir parça Efendimiz. A.S.’ın hadisine göre “canlı bir hayvandan alınan bir parça meytedir, leş hükmündedir.” Haramdır. Alınamaz. Bu yönden problemli. Helal değil” ifadeleriyle açıklık getirdi. Diğer açıdan bakıldığındaysa; laboratuvar ve besi ortamının çok önemli olduğunu belirtti. Akar açıklamasında; “Siz helal kesim yaptınız, sonra da kök hücre aldınız diyelim. Besi yeri ortamı, onun besleneceği kaynağın da helal olması gerekiyor. Orada da problem var.” diyerek ikinci hususu da dile getirdi. Helal kesim yapılması ve ardından kök hücre alınması hususu ile besi yeri ortamının da helalliğe uygun uygun olduğu düşünülse bile yapay etin helal olmayacağını belirten Akar açıklamasına; “Yapay et diye garip bir şey ortaya çıkardınız. Peki bu helal ve tayyib gıda olur mu, yine olmaz. Neden derseniz, çünkü fıtrata aykırı bir ürün ortaya koyuyorsunuz. Allahü Teala’nın koyduğu düzene aykırı bir şey yapıyorsunuz. Bunun kısa, orta ve uzun vadede insan sağlığı üzerinde nasıl bir etki yapacağını bilemiyorsunuz.” diyerek üç hususu da dile getirmiş oldu.

Impossible Burger recibe aprobación de la FDA para su consum | HazteVeg.com

GDO’lu gıdalar içinde durumun aynı olduğuna değinerek henüz bir zararı ortaya çıkmamışsa dinen bir şeye haram denemeyeceğini ancak helal ve tayyib gıda da denemeyeceğini belirten Dr. Akar, “GDO’lu gıdaları düşünecek olursak. Biz GDO’lu gıdalar helal midir haram mıdır bu konu bize çok sorulduğu zaman, alanın uzmanı akademisyenlerle zaman zaman bir araya geldik. Çalıştaylar istişareler yaptık. Orada GDO konusunda çok farklı değerlendirmeler gördük. Sonra da biz şöyle bir fetva çıkardık. Bir kere aktarılan gen haramsa kesinlikle o GDO’lu gıda haramdır. Yani domuz geni olabilir. Başka bir haram kaynak olabilir. Helal gen aktarılsa bile, helalle tayyibat farkına dikkat çekiyorum. Üretilen bir gıda kısa vadede insan sağlığına bir zararı yoksa henüz bir zararı ortaya çıkmamışsa dinen bir şeye haram da diyemezsiniz. Haram demek için elinizde bir nas olması lazım. Ama tayyibat açısından bu problemli. Yani GDO’lu gıdalara hiçbir zaman helal ve tayyib gıda diyemeyiz” diye konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda Gıda Dedektifi Youtube kanalında hem yapay etlerin çıkış hikayesini ve kısa tarihçesinde meydana gelen gelişim sürecini hem de içerik ve besin değerlerini ortaya koymuştuk. Etsiz hamburger köftesi, Tavuksuz Nugget ve Et ya da tavuk içermeyen sosis ürününü Impossible markalı ürünler üzerinden incelemiştik. Ürünlerin merak edilen içerikleri, besin değerleri ve Avrupa ile Amerika’da satışta olan gerçek et/tavuk içerikli benzerleriyle birebir karşılaştırmalarını videomuzda bulabilirsiniz.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri