Et ve Et Ürünleri

Impossible Burger Bitkisel Bazlı Hamburger Köftesi


Geçtiğimiz haftalarda Gıda Dedektifi Youtube kanalında hem yapay etlerin çıkış hikayesini ve kısa tarihçesinde meydana gelen gelişim sürecini hem de içerik ve besin değerlerini ortaya koymuştuk. Etsiz hamburger köftesi, Tavuksuz Nugget ve Et ya da tavuk içermeyen sosis ürününü Impossible markalı ürünler üzerinden incelemiştik. Bu ve benzeri ürünler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kök hücre ile üretilen yapay etlerin ve GDO’lu ürünlerin helal olmadığını açıklamasıyla tekrar gündeme geldi. Bugün sizlerle bu hikayeyi başlatan ürünlerden biri olan Impossible Burger Bitkisel Bazlı Hamburger Köftesi’ni inceleyeceğiz. Ürün tek adedi 113 gr. olmak üzere çoklu paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Soya proteini konsantresi ve Bitkisel yağlar bulunduğunu görüyoruz. Üründe bitkisel yağlar olarak hindistan cevizi ve ayçiçek yağı bulunuyor. Bu haliyle ürün 113 gr.’lık tek adette 14 gr. yağın içeriğinde 8 gr. doymuş yağ içeriyor. Bu da üründe yüksek oranda doymuş yağ bulunduğunu gösteriyor. Buna göre üründen alınan kalorinin %63’ü doymuş yağdan geliyor. Üründe soya proteini konsantresi haricinde ayrıca soya leghemoglobini bulunuyor. Kısaca “heme” molekülü olarak bilinen bu molekül hayvanlarda özellikle kas dokusunda bol miktarda yer alan, ete de kırmızı rengini veren ve tüm canlı organizmalarda doğal olarak bulunuyor. Hayvanların yanı sıra özellikle azot bağlayan bitkiler ve baklagillerde de “heme” bulunuyor. Bu çerçevede Impossible ürününde kullanılan “heme” molekülü de soyadan elde ediliyor. Üründe bunların yanı sıra bir de patates proteini bulunuyor. Ürün bu haliyle 113 gr.’lık tek adette soya ve patates kaynaklı 19 gr. protein içeriyor.

Üründe bu temel bileşenlerin yanında doğal aroma vericiler yer alıyor. Üründe kullanılan doğal aroma vericilerin ne aroması verdiği, eğer et tadı ve kokusu veriyorsa et bulunmadan doğal olarak nasıl elde edildiği de bilinmiyor. Ürün ayrıca MSG’ye benzer etkisiyle bilinen maya özütünün yanında üründe nişasta bazlı dekstroz da bulunuyor. Bu haliyle 113 gr.’lık tek adet üründe 14 gr. yağ, 19 gr. protein ve 9 gr. karbonhidrat yer alıyor. Üründe ayrıca 3 gr. lif bulunuyor. Ürün firmanın beyanı doğrultusunda Helal ve Kosher sertifikasına da sahiptir. Üründe koruyucu veya renklendirici katkı maddesi ya da yapay aroma verici bileşenler bulunmuyor.

Peki ya hangisi? diyerek Impossible markalı bitkisel ürünün gerçek et içeren hamburger köftesiyle karşılaştırmasına bakıyoruz. Ürünler arasında 100 gr. üzerinden yaptığımız karşılaştırmaya göre Impossible Burger 16,8 gr. protein ile gerçek etli hamburger köftesinin gerisinde kalıyor. Ayrıca gerek doymuş yağ oranında da Impossible ürününün daha yüksek değere sahip olduğunu görüyoruz. Ürünler arasında yaptığımız karşılaştırmada tuz Impossible Burger’da daha yüksek olduğunu da söylemek gerekiyor. Ürünler arasında kalori değerlerinin ise birbirine yakın olduğunu belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Protein Konsantresi (Soya), Bitkisel yağlar (Hindistan Cevizi yağı, Ayçiçek yağı), Doğal aroma vericiler, Patates Proteini, Metilselüloz, Maya özütü, Dekstroz, Modifiye Nişasta, Soya Leghemoglobin, Tuz, Antioksidan (Tokoferol), Soya Protein izolatı, Vitamin ve Mineraller (Çinko Glukonat, B1 vitamini, Niasin, B6 vitamini, B2 vitamini, B12 vitamini)
🔎Impossible Burger Bitkisel Bazlı Hamburger Köftesi Besin Değerleri
👉Enerji 240 kcal
👉Karbonhidrat 9 gr.
👉Yağ 14 gr.
👉Protein 19 gr.
👉Lif 3 gr.
👉Tuz 1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (113 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri