Bisküvi ve Kurabiye

Ülker Kanky Çilek Kremalı Havuz Bisküvi


Ülker’in son dönemde influencer hesaplara hediye ürün göndermek suretiyle reklamını yaptığı ürünlerden Ülker Kanky Çilek Kremalı Havuz Bisküvi çeşidini inceleyeceğiz. Ürünün hediye olarak gönderildiği influencerlara iletilen mektup şu sözlerle başlıyor; “Sizi yeni çocuk atıştırmalık markamız Kanky ile tanıştırmak istiyoruz. Ülker Kanky geniş ürün portföyü, yenilikçi formatları ve rafta ayrışan turkuaz renkli, eğlenceli ambalajlarıyla karşınızda!” Bu giriş cümlesinden ürünün çocuklara yönelik üretildiği ve ayrıştığı noktanın ise içeriği değil, ambalajının rengi olduğu anlaşılıyor. Fakat çocuklara yönelik üretilen bu ürünün Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları doğrultusunda kantinlerde satışı yasaklı kategoride olduğunu belirtmek gerekiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Buğday unu ve Bitkisel yağlar olduğunu görüyoruz. Üründe ilk sırada sofra şekeri yer almakta olup, ayrıca invert şeker şurubu da içermektedir. Ürün bu haliyle 84 gr.’lık tek pakette 25,2 gr. şeker içermektedir – ki bu da yaklaşık 12 tane küp şekere denktir. Üründe kullanılan bitkisel yağlar sırasıyla; palm, tam hidrojenize palm çekirdeği, palm çekirdeği ve shea yağlarıdır. Tam hidrojenize yağlar ile sıvı formdaki bitkisel yağların karıştığı bu bitkisel yağ karışımı aslında bir tür margarindir. Buna göre ürünün 84 gr.’lık tek paketinde 17,6 gr. yağ içerdiğini ve bunun 9,2 gramının doymuş yağdan ibaret olduğunu görüyoruz. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %21’i doymuş yağdan gelmektedir.

Ürün bunların yanında %11 oranında tam buğday unu içermektedir. Üründeki lifin bir kısmı tam buğday unundan gelirken, üründeki beyaz un oranı, tam buğday un oranına göre daha yüksektir. Ambalajında “Sütlü Kremalı” ifadesinin yer aldığı üründe ayrıca %3,3 oranında yağsız süttozu bulunurken, ürün sadece %0,4 yani binde 4 oranında tam yağlı süttozu içermektedir. Ürünün sütlü kremasının kaynağını merak ederek ürün içeriğine baktığımızdaysa, süt kreması yani süt yağına denk gelen herhangi bir başka bileşen göremiyoruz. Çilek kremalı olarak lanse edilen ve çilek görselleri yer alan üründe ayrıca %0,13 yani binde 1,3 oranında çilek bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. Ürün bunların yanında içeriği bilinmeyen, ne aroması verdiği tüketiciye beyan edilmeyen yapay aroma vericiler içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Buğday unu, Bitkisel yağlar (Palm, Tam hidrojenize palm çekirdeği, Palm çekirdeği, Shea), Tam buğday unu (%11), Kakao kitlesi, Permeat tozu, Yağsız süttozu (%3,3), Peyniraltı suyu tozu, İnvert şeker şurubu, Buğday maltı ekstraktı, Yumurta, Emülgatörler (Sodyum stearol-2-laktitat, Soya lesitini, Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin asetik asit esterleri, Poligliserol polirisinoleat), Sade yağ, Nişasta, Tuz, Tam yağlı süttozu (%0,4), Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Amonyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Aroma vericiler, Çilek tozu (%0,13), Renklendiriciler (Pancar kökü kırmızısı, Sade karamel), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)
🔎Ülker Kanky Çilek Kremalı Havuz Bisküvi Besin Değerleri
👉Enerji 384 kcal
👉Şeker 25,2 gr.
👉Yağ 17,6 gr.
👉Protein 4,4 gr.
👉Lif 2,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (84 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri