Özel Araştırma

Gıda mühendisi bir takipçimizin dikkatiyle korkunç gerçek ortaya çıktı: Yöresel diye satılan salçalar tuz ve koruyucu bombası!


Geçtiğimiz ay bir takipçimizin Gıda Dedektifi web sitesi üzerinden tarafımıza gönderdiği bir e-postayı inceledik, gereken araştırmaları yaptıktan sonra sizinle de paylaşmaya karar verdik. Bizi yıllardır takip ettiğini belirten ve genç bir gıda mühendisi anne olarak gerek mesleğine olan saygısı ve gerekse çocuklarına karşı hassasiyetinden dolayı birçok ürünü tüketirken dikkatli davrandıklarını belirten takipçimiz, gönderdiği e-posta aracılığyıla Mayıs ayında Hatay’a yaptığı bir ziyaretten kamu sağlığı ve tüketici farkındalığı açısından önemli konular aktarıyor. Tespit ettiği hususlarla ilgili gerekli kurumlara yasal başvuruları yaptığını aktaran gıda mühendisi takipçimiz “toplum sağlığı açısından tehdit oluşturan bu durumla ilgili yardımlarınıza ihtiyacım var” diyerek bu konuyu gündeme getirmemizi istedi.

Dirlik Kahvaltılık - Hatay Paketi

Takipçimiz Mayıs ayında eşi ve çocuklarıyla Hatay’a yaptığı bir gezi sırasında doğal ve yöresel ürünleri tatmak, Hatay’daki eşsiz lezzetlerden evine de götürmek üzere almak istiyor. Ürünlerin doğal ve yöresel adıyla satıldığını fakat koruyucu içermeden plastik kaplarda bozulmadan nasıl kaldığını sorguluyor. Takipçimiz konuyla ilgili şunları aktarıyor; “19 Mayıs tatilinde eşim ve çocuklarımla Hatay’a kültürel bir gezi yaptık, doğal yöresel ürünleri tadalım, lezzetleri deneyelim diyerek ancak başımıza gelmeyen kalmadı. Bildiğiniz üzere Antakya Salçası/ Hatay Salçası yöresel, doğal, ev yapımı gibi tanımlarla her yerel markette, pazarda bangır bangır satılıyor. Satılan ürünler plastik hava geçirgen kaplarda, kafamda bir soru işareti oluştu tabiki doğal ürün böyle ince plastik kapta nasıl bozulmadan duruyor diye. Etiketler doğal, yöresel ev yapımı diyor ama bir tadına baktık ki nasıl tuzlu nasıl yakıcı bir tat. Sadece tuz var size öyle gelmiştir, bir deneyelim yemeklerde diye aldık”

Hatay'ın Biber Salçası, Biber salçası, yöresel ürünler

Ürünü alıp evine getirdikten sonra ilk olarak nohut yemeğinde kullandığını fakat 5 gün boyunca oğlunda mide bulantısı, kaşıntı, döküntü şikayetleriyle kabus gibi günler yaşadığını anlatıyor. Oğlunda anti mikrobiyal asitlere karşı alerji olduğundan yüksek dozda alımda ortaya çıkan bu şikayetleri ciddi şekilde yaşadıklarını fark edince ürünleri bir arkadaşı aracılığıyla analize gönderiyor. Etiketlerinde içeriğinde sadece domates, biber ve tuz olduğu yazılı ürünlerden tam 3000ppm Sorbik Benzoik asit çıktığını belirtiyor. Konuyla ilgili süreci takipçimiz şu sözlerle dile getiriyor; “Aldığım ürün Hatay’daki her markette her pazarda hatta internet üzerinden de Yöresel Hatay Salçası olarak satılıyor. Dönüşte nohut yemeğime kullandım ancak gelin görün ki 5 gün boyunca başta oğlum olmak üzere (antimikrobiyal asitlere alerjik hassasiyeti var özellikle yüksek dozlarda ortaya çıkıyor) mide bulantısı, kaşıntı, döküntü kabus gibi geçen bir 5 gün yaşadık. İçinde sadece tuz, domates ve biber olduğu iddia edilen bu salça yüzünden. Bir arkadaşımdan rica ederek HPLC ile baktırdım sorbik benzoik asit toplamı 3000 ppm çktı. Üç Bin.”

Hatay Domates Salçası | MARİYET ANNE

Takipçimizin dile getirdiği iddialar çerçevesinde ilgili mevzuat gereği içeriğinde koruyucu bulunması yasal olarak mümkün olmayan bu ürünlerde yüksek oranda koruyucu katkı maddesi bulunması tam bir skandaldır! Gerek internet sitelerinde gerekse Hatay’ın geleneksel pazarlarında satılan bu ürün kamu sağlığını tehdit etmektedir. Bu hassasiyeti ve dikkati sebebiyle takipçimize teşekkür ediyoruz. Konuyla ilgili yaptığımız bu yayın haricinde firma ve ürünün detaylarını Tarım İl Müdürlüğü’nün ilgili birimleriyle de paylaştığımızı belirtmek isteriz. Bakanlığın konuyla ilgili inceleme sürecini de sizlere ilerleyen zamanlarda aktaracağız. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri