Sakız ve Şekerleme

Kent Jelibon Ayıcık Meyve Sulu Yumuşak Şekerleme


Bu akşam bir televizyon programında, sosyal medyada yapılan bir ironiyi gerçek sanan Ankara eski belediye başkanı Melih Gökçek tarafından yapılan “Yeraltında 6 milyar dolarlık Jelibon bulunmuş” açıklamasıyla gündeme gelen Kent Jelibon Meyve Sulu Yumuşak Şekerleme ürününü inceleyeceğiz. Ürün 80 gr. ve 160 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Yeraltında bulunan jelibonların hangi gramajlarda kaç adet olarak yeraltında bulunduğu henüz resmi kaynaklar tarafından açıklanmadı.

Ürün ilk 3 sırada; Glikoz şurubu, Şeker ve Sığır Jelatini içeriyor. Üründe temel bileşenler olarak dikkat çeken glikoz şurubu ve şekerin etkisiyle ürün 100 gr.’da 73 gr. karbonhidrat içerirken, basit şeker oranı ise 51 gr. olarak hesaplanıyor. Buna göre 80 gr.’lık tek paket jelibonda 40,8 gr. yani yaklaşık 20 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunuyor. Ürünün tek paketinden alınan 260 kcal enerjinin de %62,6’lık kısmı basit şekerden geliyor. Bu oran Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen sağlıklı tüketim kriterlerinin çok üzerinde olup, sadece tek paket ürünü tüketen bir kişi günlük toplam kalorisinin %8,2’sini basit şekerden alarak önerilen sağlıklı beslenme kriterlerine uymamış oluyor. Diğer yandan %62,6 oranında şekerden gelen kaloriye sahip ürün MEB kritlerlerine göre kantinlerde satılamıyor, çocuklara yönelik reklam ve promosyonu da yapılamıyor. Hala TV’lerde bilinçsiz siyasiler tarafından “çocukların yediği” ürün olarak lanse edilen bu ürünler Türkiye Cumhuriyeti’nin mevzuatına göre çocuklara reklamı yapılamayan, satılamayan ve kantinlerde satışı yasaklanan ürün olarak akıllarda kalmalıdır.

Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra asitlik düzenleyici, renklendiriciler, parlatıcılar ve asitlik düzenleyicilerin yanı sıra; içeriği bilinmeyen yapay aroma vericiler ve palm çekirdeği yağı yer alıyor. 100 gr. üründe jelatinden gelen 7,3 gr. protein ve 0,2 gr. yağ bulunuyor. Üründe renklendiriciler olarak antosiyaninler, kurkumin ve bitkisel karbon bulunurken, parlatıcı olarak karnauba mumu ve balmumu içeriyor. Son olarak “meyve sulu” ibaresiyle satılan üründe sadece %0,2 yani binde 2 oranında elma suyu konsantresi bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Glikoz şurubu, Şeker, Sığır Jelatini, Su, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Elma suyu konsantresi (%0,2), Aroma vericiler, Palm çekirdeği yağı, Renklendiriciler (Antosiyaninler, Kurkumin, Bitkisel karbon), Asitlik Düzenleyici (Sodyum Sitratlar), Parlatıcılar (Karnauba mumu, Balmumu)
🔎Kent Jelibon Ayıcık Yumuşak Şekerleme Besin Değerleri
👉Enerji 260 kcal
👉Şeker 40,8 gr.
👉Yağ 0,2 gr.
👉Protein 5,8 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek paket (80 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri