Kefir Ayran ve Boza

Carrefour Tam Yağlı Ayran


Geleneksel içeceklerimizden olan ayranın marketlerde satılan hazır çeşitlerinden birini özel inceleme kapsamında inceleyeceğiz; Carrefour Tam Yağlı Ayran. Ürün CarrefourSA mağazalarında 200 ml. ve 1,5 lt. çeşitleriyle satılıyor. Ürünün CarrefourSA adına Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretildiğini etiket üzerinden görüyoruz.

Ürün içeriğine baktığımızda pastörize inek sütü, su, yoğurt kültürü ve tuz dışında herhangi bir bileşen bulunmadığını anlıyoruz. Üründe bu temel bileşenler çerçevesinde ürünün süt ve yoğurt kültürü ile fermentasyon yoluyla yoğurda dönüştürülerek, su ve tuz eklenmek suretiyle ayran formunda üretildiğini anlayabiliyoruz. Üründe Türk Gıda Kodeksi ve ilgili mevzuat gereği herhangi bir ilave katkı maddesi içermediğini belirtelim. Üründe %2 oranında süt yağı ve yine sütten gelen %2 oranında protein bulunuyor.

Bu haliyle 250 ml’lik tek porsiyonda – yaklaşık tek bardakta – 85 kcal enerji veren ayranda 5 gr. karbonhidrat, 5 gr. yağ ve 5 gr. protein bulunuyor. Tek porsiyon üründe ayrıca 1,8 gr. tuz bulunmaktadır. Bu çerçevede üründen alınan protein günlük referans değerin %10’unun karşılarken, tuz oranı da günlük tüketimin %30’una denk gelmektedir. Ürünün bu haliyle yüksek oranda tuz değeri açısından dengeli tüketilmesinde fayda vardır. Diğer yandan üründen alınan kalorinin %23,5’i proteinden gelirken, %52’si yağdan gelmektedir. Üründe karbohnidrat olarak sütten gelen laktozun ifade edildiğini belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize inek sütü, Su, Yoğurt kültürü, Tuz
🔎Carrefour Tam Yağlı Ayran Besin Değerleri
👉Enerji 85 kcal
👉Karbonhidrat 5 gr.
👉Yağ 5 gr.
👉Protein 5 gr.
👉Tuz 1,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml) ürün için verilmiştir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifiComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri