Çay Kahve

Lipton Chai Tea Latte Sütlü Çay İçeceği Karışımı


Bugün Hepsiburada uygulamasında en çok satan kahve ve salep ürünleriyle ilgili paylaşımımızda dikkat çeken bir ürünü inceleyeceğiz; Lipton Chai Tea Latte. Ürün 18 gr.’lık paketlerde satılan ve bir bardak kaynamış suya karıştırılarak hazırlanan bir tür içecek karışımı olarak tanımlanabilir. Ürünün en çok satanlar listesine nasıl girdiği veya tüketicilerin bu üründe tam olarak neyi beğenerek aldıkları konusunda bir bilgimiz yok fakat ürünün içeriğine baktığımızda gıda endüstrisinin yeni bir “icadı” olduğunu görüyoruz. İcat çıkartırken, hayata, insanlığın faydasına ve sağlıklı bir geleceğe dair umursamaz tavırlarını sürdüren gıda endüstrisi, bu ürünle bir kez daha “farkını” ortaya koyuyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Glikoz şurubu ve Yağsız süt tozu bulunduğunu görüyoruz. Ürün içeriğinde yağsız süt tozunun oranı %12 olarak beyan ediliyor. Bu da üründe çoktan aza sıralanan içerik mantığına göre glikoz şurubunun %12’den fazla, şekerin ise ondan daha da fazla oranda üründe yer aldığı anlaşılıyor. Zaten bakıldığında da 18 gr.’da 10 gr. şeker olan ürünün 100 gr.’da tam 55,5 gr. ilave şeker içerdiğini anlıyoruz. Bu haliyle üründe örneğin %30 oranında şeker ve %25 oranında glikoz şurubu bulunuyor olabilir. Bu yaklaşık ve tahmini değerlerin tamamı ürün içeriğinin çoktan aza sıralandığı kabulü ve besin değerleri tablosunda sütten gelen şeker hariç beyan edilen şeker miktarından yola çıkarak hesaplanmıştır.

Ürün tabi yağsız süttozu içermesi sebebiyle bir yağ kaynağına ihtiyaç duyuyor. Sütteki yağı margarin formundaki – tam hidrojenize bitkisel yağlar – ile kapatmaya çalışan gıda endüstrisi bu üründe hindistan cevizi yağını uygun görüyor. Ürün bu haliyle 18 gr.’lık tek pakette 2 gr. yağ içerirken bunun tamamı doymuş yağ olarak beyan ediliyor – ki bu gerçekten eşine çok az rastlanan bir durumdur. Ürünün doymuş yağdan gelen kalori oranı da %23,3 olarak hesaplanmaktadır. Üründe ilave şekerden gelen kalori oranı ise %51,9 oranındadır. Ürün bu haliyle kantinlerde satışı mümkün olmayan, kırmızı kategoride yer alan ürünler kapsamındadır.

Üründeki temel içerikler işte bunlardı! Gelelim ürüne adını veren göstermelik içeriklere… Üründe ayrıca %2,5 oranında çay ekstraktı, %0,5 oranında tarçın ve %0,1 yani binde 1 oranında zencefil bulunuyor. Ürün ayrıca nişasta bazlı maltodekstrin, modifiye tapyoka nişastası ve içeriği bilinmeyen yapay aroma verici içeriyor. Üründe ayrıca tatlandırıcı olarak sukralozun yanı sıra; stabilizör, emülgatöreler, topaklanmayı önleyici ve renklendirici birçok katkı maddesi bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Glikoz şurubu, Yağsız süt tozu (%12), Tam hidrojenize bitkisel yağ (Hindistan Cevizi), Modifiye nişasta (Tapyoka), Maltodekstrin, Çay ekstraktı (%2,5), Kıvam arttırıcı (Karragenan), Aroma verici, Tarçın (%0,5), Zencefil (%0,1), Tatlandırıcı (Sukraloz), Stabilizörler (Dipotasyum Fosfat, Sodyum Polifosfat), Süt proteini, Tuz, Emülgatörler (Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Topaklanmayı Önleyici (Silikon Dioksit), Renklendirici (Karotenler)
🔎Lipton Chai Tea Latte Sütlü Çay İçeceği Karışımı Besin Değerleri
👉Enerji 77 kcal
👉Şeker 10 gr.
👉Yağ 2 gr.
👉Protein 0,9 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek paket (18 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri