Özel Araştırma

Dünyanın en iyi 50 salatası arasında Türkiye’den üç geleneksel salatamız listeye girdi!


Dünyanın her ülkesinden geleneksel tatları puanlayarak takipçilerine sunan Taste Atlas platformu tarafından yapılan değerlendirme sonrasında dünyanın en iyi 50 salatası ortaya çıktı. Listede Türkiye’den 3 geleneksel salata yer aldı; Piyaz, Kısır ve Semizotu salatası.

Listeye göre ilk sırada komşumuz Bulgaristan’ın “Çoban salatası” yer alıyor. İçeriğinde domuz jambonu ve alkol de bulunan salatayı Ovcharska Salad olarak isimlendirilen salatayı Yunanistan’dan Dakos, Japonya’dan Goma Wakame takip ediyor. Türkiye’den geleneksel tatlarımız olan Piyaz listede 12. sırada yer bulurken, Kısır 20. sırada ve Semizotu salatası ise 40. sırada bulunuyor. Bu listeye göre Türkiye’nin en çok beğenilen salatası Piyaz olarak dikkat çekiyor. Başta tarihi Sultanahmet köftesinin yanında vazgeçilmezlerden biri olan piyaz, özellikle turistler tarafından da çok iyi biliniyor.

Taste Atlas sitesinde salatalarımızın detaylarına bakıldığında Piyaz; Antalya’nın, Kısır; Mersin’in ve Semizotu salatası ise Türkiye’nin geneline ait bir tat olarak tanımlanıyor. Platformda salataların detaylarından bahsedilirken ayrıca bu salataların yenebileceği en iyi lokasyonlar da – takipçilerden gelen öneriler çerçevesinde – yer alıyor. Buna göre; en iyi piyazın Antalya’daki Piyazcı Selim ve Şen Baba Kebapçısında ve en iyi kısırın İstanbul’daki Çiya Sofrası’nda yeneceği belirtiliyor. Özellikle semizotu salatasının tüm bileşenlerine yer verilen platformda salatadaki semizotunu Omega-3 açısından zenginliği ve salatanın besleyiciliği vurgulanıyor.

Diğer yandan ilginç bir detay; Taste Atlas tarafından en popüler salata olarak belirlenen Coleslaw ise 3,6 puana sahip olduğu için en iyi 50 salata arasında yer almıyor. New York’a özgü salatalardan Coleslaw, özellikle et, tavuk ve balık ürünleriyle tüketiliyor. Çoğunlukla KFC markalı tavuk fast-food ürünleriyle satılarak yaygınlaşan bir salata olarak dikkat çekerken, Taste Atlas’a göre yenebileceği en iyi yer olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir balıkçı olarak öne çıkıyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri