Gündem Özel

Ukrayna’daki tahılın dünyaya ihracatını sağlayacak kritik anlaşma İstanbul’da imzalandı!


Ukrayna’dan dünyaya tahıl ihracatının önündeki engeli kaldırmak için Ukrayna ve Rusya taraflarının onayladığı kritik anlaşma, Türkiye ve BM Genel Sekreteri tarafından da imzalanarak yürürlüğe girdi. Ukraynalı bir milletvekili BBC’ye verdiği demeçte, tahıl sevkiyatlarının önümüzdeki hafta başlayabileceğini söyledi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya ve Ukrayna temsilcileri katıldı. Guterres, “Bunun gerçekleşmesini sağlayan herkese çok teşekkür ederim. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ısrarlı yaklaşımı sayesinde oldu” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise çözüme ulaşmak için Türkiye’nin gerçekleştirdiği yoğun çabaya dikkat çekti.

Guterres’in ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. ‘‘Tüm dünyayı uzun bir süredir meşgul eden bir sorunun çözümüne dahil olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” diyen Erdoğan, “Bu adımla sıcak hava dalgası ve kuraklığının yaratabileceği sorunlarda ortaya çıkabilecek fiyat artışını dizginleyecektir. Açlık tehlikesinin önüne geçilmesine katkıda bulunuyoruz” yorumunu yaptı. Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan, sorunun çözümü için Türkiye’nin yoğun mesai yaptığına dikkat çekti. Erdoğan, “Elbette tek bir adımla buraya gelmedik. Yoğun mesailer yaptık. Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafği ile Karadeniz’den dünyanın pek çok noktasına nefes borusu sağlamış olacağız.Tüm süreçler üzerindeki mutabakat tesis edildi” dedi. Erdoğan, Ukrayna limanlarındaki denetimin, İstanbul’da kuralacak müşterek koordinasyon merkezi tarafından gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi. Erdoğan, “Adil bir barışın kaybedeni olmaz. Savaş sadece tarafları değil, tüm dünyayı etkiliyor. Medeniyet anlayışının bizim üzerimize yüklediği gereklilikleri yerine getirmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Öte yandan ABD, Türkiye’nin ev sahipliğinde imzalanan olan Ukrayna’nın Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nı memnuniyetle karşıladıklarını, BM ve Türkiye’nin çabalarını takdir ettiklerini açıkladı. Günlük basın toplantısında sorulara yanıt veren Dışişleri Sözcüsü Ned Price, imza törenine ilişkin “Bu anlaşmayı memnuniyetle karşılarız. BM Genel Sekreteri’nin sıkı çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin orada ortaya koyduğu gayretli çalışmaları alkışlıyoruz” dedi. Price, bunun sadece ABD için değil G-20 ülkelerinin de desteklediği bir anlaşma olduğunu belirtti.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri