Sakız ve Şekerleme

Mentos Nane Aromalı Yumuşak Draje Şekerleme


Uzun yıllardır raflarda olan ve özellikle reklamlarında ferahlatıcı etkisi vurgulanan Mentos çiğnenebilen draje şekerlemeyi inceleyeceğiz. Ürünün ferahlatıcı etkisi ve bu yöndeki reklamlarına karşılık içeriğinde nane bulunmadığını belirtelim. Üründe nane yerine, yapay nane aroma vericisi yer alıyor. Ürünün ferahlatıcı etkisi de bu yapaylıktan geliyor. Hollanda’dan ülkemize ithal edilen ürün 37,5 gr.’lık paketlerde ve ayrıca 100 gr.’lık kutularda satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Glikoz şurubu ve Hindistan cevizi yağı olduğunu görüyoruz. Üründe sofra şekeri ve glikoz şurubunun yanı sıra yine bir tür nişasta bazlı şeker olan maltodekstrin de bulunuyor. Üründe bitkisel yağ olarak hindistan cevizi yağının yanında ise – şaşırtıcı olacak ama – kakao yağı yer alıyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 69 gr. şeker ve 1,9 gr. yağ içeriyor. Nişast bazlı şekerlerin karbonhidrat değeri de dikkate alındığında 2,7 gr.’lık tek adet üründe yaklaşık 2,5 gr. şeker ve nişasta bazlı şekerler bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu da her bir mentos şekerleme tükettiğinizde yaklaşık 1 küp şeker kadar ilave şeker tükettiğiniz anlamına geliyor.

Üründe bu temel içeriklerin yanı sıra kıvam arttırıcı ve emülgatör katkı maddeleri yer alıyor. Üründe kıvam arttırıcı olarak gellan gam, selüloz gam ve gam arabik bulunuyor. Ürün ayrıca emülgatör ve parlatıcı içeriyor. Üründe parlatıcı olarak karnauba mumu kullanılıyor. Ürünün içeriğinde yapay aroma vericiler bulunuyor fakat bunlardan nane aroması dışında hangi tat ve kokuların yer aldığı bilinmiyor. Tüketici tükettiği üründe yoğun ferahlık veren aromanın yani kimyasalın içyüzünü içerik beyanından öğrenemiyor. Bunu sorgulamadan da öğrenebileceğimizi düşünmüyoruz. Üründe koruyucu, renklendirici ya da tatlandırıcı herhangi bir katkı maddesi bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Glikoz şurubu, Bitkisel yağ (Hindistan Cevizi yağı), Nişasta, Kakao yağı, Aroma vericiler, Maltodekstrin, Kıvam arttırıcılar (Gellan gam, Selüloz gam, Gam arabik), Emülgatör (Yağ asitlerinin sukroz esterleri), Parlatıcı (Karnauba mumu)
🔎Mentos Nane Aromalı Yumuşak Draje Şekerleme Besin Değerleri
👉Enerji 10,5 kcal
👉Şeker 2,5 gr.
👉Yağ 0,05 gr.
👉Protein Bilinmiyor
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek adet (2,7 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri