Gıda Takviyesi, İlave Şekersiz, Özel İnceleme, Sponsorlu İçerik

VitAgil Melatonin içeren Takviye Edici Gıda


Pandemi sonrasında hayatımızda o kadar çok şey değişti ki, takviye edici gıdalar da artık hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Son olarak pandemi kaynaklı olarak artış gösteren uyku düzensizliğine bir çözüm olarak düşünülen melatonin içerikli takviye edici gıdalar karşımıza çıktı; Allergo markasıyla üretilen Melatonin ürününü inceleyeceğiz. Ürün 60’lık tabletlerin yer aldığı kutularda satılıyor.

Ürünün içeriğine geçmeden önce biraz melatoninden bahsetmek gerekiyor. Vücutta pineal – epifiz bezinde özellikle karanlıkta sentezlenen önemli bir hormon olan melatonin özellikle gün ışığına ya da yapay ışıklandırmaya maruz kalındığı durumlarda sentezlenmiyor ya da düşük oranda sentezlenerek uyku düzensizliğine yol açabiliyor. Yaşla birlikte salınımı azalan ve kuvvetli antioksidan ve antidepresan etkisi sebebiyle yokluğunda duyusal ve duygusal eksikliklere de yol açan melatonin takviye edici gıda formatında bu eksikliği gidermek üzere üretiliyor. Normalde vücut tarafından pineal bezlerde üretilen ve karanlık çökmesinden hemen sonra vücutta salınımı başlayan melatonin, gecenin ortasında 01:00 ila 05:00 saatleri arasında doruk düzeyine ulaşıyor. Genç erişkinlerde yapılan araştırmada doruk düzeyinde 10 ila 60 pg/ml düzeyinde rastlanan melatonin bireyler arasında ciddi oranda farklılık gösteriyor. Fakat cinsiyetin melatonin üzerinde herhangi bir olumlu ya da olumsuz etkisi olmadığı biliniyor. Diğer yandan melatonin vücutta depolanmadan kan ve vücut sıvılarına karışıyor. Melatonin büyük ölçüde karaciğerde metabolize olurken, fazlası idrarla atılıyor. Genel itibariyle uyku hormonu olarak bilinse de melatoninin sindirim sisteminden kardiyovasküler sisteme, immün sistemden yaşlanmaya kadar pek çok olumlu etkisi biliniyor. Diğer yandan melatonin sadece vücutta sentezlenmekle kalmıyor; başta kızılcık olmak üzere vişne, papatya, anason, ceviz, badem ve fındıkta yüksek miktarda bulunuyor.

Uzun yıllardır pekçok “derde” deva olan gıda endüstrisi artık gıda takviyeleri aracılığıyla ilaca benzeyen fakat ilaç yerine geçmeyen bu destekleri de tüketicilere sunuyor. Ürün bu haliyle her gün en azla 1 adet tüketilmesi tavsiyesiyle, 18 yaş altı kişiler ile hamile ve emziren kadınlar için önerilmemek kaydıyla takviye edici gıda onayı alarak piyasaya sürülmüş durumdadır. Ürünün aynı zamanda araba ya da makine kullanımı öncesinde tüketilmemesi, tüketimi sonrasında alkol alınmaması öneriliyor. Ürün melatonin içeriği haricinde hacim arttırıcı, stabilizatör ve topaklanmayıcı önleyici katkı maddeleri .içeriyor. Üründe ilave şeker, tatlandırıcı veya nişasta bazlı şeker ilavesi yer almıyor. Ürün eczanelerde satılırken, ilaç değil takviye edici gıda kategorisinde yer alıyor. #NeYediğiniziBilin

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri