Gündem Özel

Rize’de şifalı su diye tüketilen ılıca suyundan 27 kat fazla oranda arsenik çıktı: Suyun içilmesi sağlık açısından uygun değildir uyarısı konuldu.


Rize Merkeze Bağlı Andon mevkiinde bulunan yıllardır şifalı olarak içilen ılıca suyundan Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığınca analiz için 7 Haziran 2022 tarihinde numune aldı. Yapılan inceleme sonucunda korkutucu gerçek ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) içme suyunda 10 mikrogram/litre oranında sınır koyduğu arsenik oranının ılıca suyunda 27 kat fazla görüldüğü belirlendi. Trabzon Halk Sağlığı Laboratuvarında analiz edilen Rize’nin Andon olarak bilinen Küçükçayır köyündeki ılıca suyunda arsenik oranı 273,43 mikrogram/litre olarak ölçüldü.

Aynı kaynak suyunda sülfat ve mangan oranı da olması gerekenin üzerinde tespit edildi. Su içeriğinde 250 mikrogram/litre olması gereken sülfat oranı 496,37, sodyum oranı ise 200 mikrogram/litre olması gerekirken, 373,12, mangan oranı ise 50 olması gereken yerde 624,17 mikrogram/litre çıktı. Andon ılıca suyunda ağır materyallerin çıkması nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından suyun bulunduğu alana içilmemesi yönünde uyarıcı tabela asıldı. DSÖ’ye göre arsenik içme sularındaki en tehlikeli kimyasal olan arsenik kanserojen etki taşıyor.

Böbrek taşı için de kulaktan duyma sözlerle sürekli tavsiye edilen Andon içme suyunda fazlasıyla bulunan Arsenik maddesinin mesane ve akciğer kanseri açısından risk oluşturduğu ve bu madde ayrıca cilt ve böbrek kanserlerine de sebep olabiliyor. Bunların yanı sıra kalp damar sisteminde, beyin ve sinir sisteminde olumsuz etkileri olan maddeyi barındıran su ise her gün yüzlerce vatandaşın başta böbrek rahatsızlığı olmak üzere taş düşürmek için özellikle tercih ediliyor. Küçükçayır Köyü Muhtarı Recep Ali Çil, İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı ölçümlerde suda yüksek oranda arsenik tespit edildiğinden kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini belirttiklerini ifade ederek yetkililerin su analiz raporunu kendisine de vererek vatandaşların suyu içme suyu olarak kullanmamaları için uyarı tabelası astıklarını kaydetti.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri