Unlu Mamuller

Koska Kuru Meyveli Yaz Helvası


Daha önce kabuklu susamdan tahin ve kremalı tahin pekmez ürünlerini incelediğimiz Koska markasının bu sefer kuru meyveli yaz helvasını inceleyeceğiz. Ürün bir takipçimiz tarafından içeriğindeki yeşil parçacıklar sebebiyle firmayla yaptığı yazışmaya istinaden gönderildi. Firma ile yaptığı yazışma sonrasında takipçimize söz konusu parçacıkların içerik beyanında yer almayan “incir şekerlemesi” olduğu bilgisi verilmiş. Ürün 500 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün ambalajı üzerinde üzüm, kayısı, incir ve portakal görselleri yer alırken, üründe bunların kuru meyve çeşitleri yer alıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, İrmik ve Kuru meyve olduğunu görüyoruz. Üründe irmik haricinde ayrıca tahin de bulunuyor. Bu haliyle ürünün hem irmik hem de tahin helvası olduğunu söyleyebiliriz. Yaz helvası formatında satılan üründe şekerin yanı sıra ayrıca glikoz şurubu da bulunuyor. Ürün %16 oranında kuru meyve içerirken, bu meyveler sırasıyla; kayısı, ayva, incir, üzüm ve portakal olarak sıralanıyor. Fakat az önce belirttiğimiz gibi üründe incir kuru meyve olarak değil, muhtemelen glikoz şurubu ile “şekerleme” haline getirilmiş çeşidiyle yer alıyor. Üründe ayrıca bitkisel yağ olarak mısır ve içeriği tüketiciye beyan edilmeyen aroma verici bulunuyor. Bu haliyle üründe ne aroması bulunduğu bilinmiyor.

İşte bu içeriğe sahip ürün 50 gr.’lık tek porsiyonda 196,5 kcal enerji veriyor. Tek porsiyon üründe 23,8 gr. yani yaklaşık 12 tane küp şekere denk şeker bulunuyor. Bu şeker oranına; sofra şekeri ve glikoz şurubunun yanı sıra meyvelerden gelen doğal şeker de dahil ediliyor. Üründe ayrıca tek porsiyonda bu şeker yükünün yanında, çoğunlukla kuru meyvelerden gelen 1,9 gr. lif bulunuyor. Üründe son olarak tek porsiyonda 3,2 gr. protein bulunduğunu söyleyelim. Ürün katkı maddesi olarak asitlik düzenleyici dışında koruyucu veya renklendirici bir bileşen içermiyor. Üründe nişasta bazlı şeker veya tatlandırıcı da bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, İrmik, Kuru meyve (%16) [Kayısı, Ayva, İncir, Üzüm, Portakal], Tahin, Su, Bitkisel yağ (Mısır), Glikoz şurubu, Aroma verici, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)
🔎Koska Kuru Meyveli Yaz Helvası Besin Değerleri
👉Enerji 196,5 kcal
👉Şeker 23,8 gr.
👉Yağ 5,6 gr.
👉Protein 3,2 gr.
👉Lif 1,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (50 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri