Krema Sos ve Ezmeler

Torku Frema Kakaolu Fındıklı Krema


Bundan birkaç yıl önce Torku’nın Kakaolu Fındık Kreması markası olan Banada’nın yanı sıra ürettiği Frema ile tanışmış, neden böyle bir marka farkı olduğunu merak etmiştik. Fakat ürünün içeriğine baktığımızda Torku’nun daha düşük profilli bir ürün alternatifi ürettiğini anlamıştık. Öyle ki, o zamanlar Frema’da sadece %2 oranında fındık yer alıyordu. Bugün incelediğimiz Torku Frema ürününde fındık oranı %2’den %4’e çıkartılırken, süttozu oranın düşürüldüğünü ve ayrıca şeker oranının da arttırıldığını anlıyoruz. Torku Frema ürününü 400 gr.’lık plastik ambalajı üzerinden inceliyoruz.

İlk olarak üründe ilk 3 sırada; Şeker, Bitkisel yağlar ve Demineralize peynir altı suyu tozu bulunduğunu söyleyelim. Üründe bitkisel yağ olarak sırasıyla; Palm, Pamuk ve Ayçiçek yağları yer alıyor. Üründe bu haliyle 100 gr.’da 33,5 gr. yağ bulunurken, bunun 16,2 gramı doymuş yağ olarak beyan ediliyor. Buna göre üründen alınan kalorinin %26,4’ü doymuş yağdan geliyor. Üründe ayrıca kısmen demineralize peyniraltı suyu tozundan ve yağsız süttozundan gelen protein bulunuyor. Ürün 100 gr.’da 4,2 gr. protein içerirken, bu 20 gr.’lık tek porsiyonda 0,8 gr. olarak hesaplanıyor.

Üründe bu temel bileşenler haricinde – asıl temel olması gereken ve ürüne ismini veren bileşenler dikkat çekiyor. Üründe sırasıyla %7 oranında kakao tozu ve %4 oranında fındık püresi yer alıyor. Ürün ayrıca oranı beyan edilmeyen fakat sıralama gereği %4’ten daha az oranda yağsız süttozu içeriyor. Üründe %4 oranında fındığın yanı sıra yapay fındık aroma vericisi bulunuyor. Ürün ayrıca aroma verici olarak vanilin içeriyor. Bazı firmaların aksine Torku – şaşırtıcı olacak ama – ürününde kullandığı aroma verici bileşenlerin detaylarını tüketiciye böyle beyan ediyor. Ürün Helal sertiifkalı olarak beyan edilirken, üründe alkol ve domuz yağı ve katkıları bulunmadığı etiket üzerinde vurgulanıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Bitkisel yağ (Palm, Pamuk, Ayçiçek), Demineralize Peynir altı suyu tozu, Kakao tozu (%7), Fındık Püresi (%4), Yağsız süt tozu, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Tuz, Aroma verici (Vanilin, Fındık)
🔎Torku Frema Kakaolu Fındıklı Krema Besin Değerleri
👉Enerji 110 kcal
👉Şeker 10,9 gr.
👉Yağ 6,7 gr.
👉Protein 0,8 gr.
👉Lif 0,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri