Krema Sos ve Ezmeler

Tarım Kredi Birlik Fındık Parçacıklı Kakaolu Krema


Tarım Kredi Kooperatif markasıyla takipçilerimizin dikkatini çeken ve incelememiz için tarafımıza gönderdikleri yeni bir ürünü; Tarım Kredi Birlik Fındık Parçacıklı Kakaolu Krema’yı inceliyoruz. 400 gr.’lık cam kavanozlarda satılan ürün ambalajı üzerindeki “%40 fındık” ifadesiyle dikkat çekiyor. Ürünün Trabzon Tarım A.Ş. firması tarafından Tarım Kredi Birlik için fason olarak üretildiğini söyleyelim. Üretici bilgisi ambalaj üzerinde tüketiciye açık olarak beyan edilmiyor, ürünün Tarım Kredi Birlik tarafından üretildiği algısı oluşuyor.

Ürün içeriğine baktığımızdaysa ilk sırada Şeker yerine Fındık olduğunu görüyoruz. Bu haliyle ürün %40 oranında parçacıklı olarak fındık içeriyor. Bu da 400 gr.’lık tek kavanozda 160 gr. fındık demek oluyor. Üründe fındığın yoğun olması sebebiyle yağ oranı da haliyle yükseliyor fakat dikkat çekeceğimiz nokta şu ki; üründe fındıktan gelen yağ oranı yüksek fakat doymuş yağ oranı düşüktür. Öyle ki, ürün 100 gr.’da – çoğunluğu fındıktan gelen 42,8 gr. yağ içerirken, üründeki doymuş yağ oranı sadece 4,4 gr. olarak beyan ediliyor. Buna göre üründen alınan kalorinin de %6,5 düzeyinde kaldığını hesaplıyoruz. Üründe ayrıca bitkisel yağ olarak pamuk ve ayçiçek yağları bulunuyor. Bu yağların etkisiyle de üründeki doymuş yağ oranı düşük seviyede kalıyor.

Ürün 2. sırada ise şeker içeriyor. Üründeki ilave şeker oranını net olarak bilmesek de, fındıktan ve kısmen süttozundan gelen şeker ile birlikte üründe 100 gr.’da 40 gr. şeker bulunuyor. Bu haliyle ürün 20 gr.’lık tek porsiyonda 8 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Üründe bu şeker yükünün yanında lif oranı ise tek porsiyonda 0,88 gr. olarak dikkat çekiyor. Üründeki lif oranının fındık parçacıklarından kaynaklandığını söylemek gerekiyor. Üründe ayrıca %6 oranında kakao tozu yer alıyor. Ürün bu haliyle 20 gr.’lık tek porsiyonda 120 kcal enerji veriyor. Tek porsiyon ürün 8,6 gr. yağ içerirken, bu yağın sadece 0,88 gr.’lık kısmı doymuş yağdan geliyor. Üründe ayrıca tek porsiyonda 2 gr. protein bulunuyor. Ürün tek porsiyonda 11,4 gr. karbonhidrat içerirken, şekerden gelen kalori oranı %26 olarak hesaplanıyor. Ürün aroma verici olarak vanilin içerirken, fındık aroması veya benzeri bir katkı yer almıyor. Üründe ayrıca emülgatör olarak ayçiçek lesitini yer alırken, soya lesitini veya soya türevi herhangi bir bileşen bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Fındık (%40), Şeker, Bitkisel yağlar (Pamuk, Ayçiçek), Kakao tozu (%6), Süttozu, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Aroma verici (Vanilin)
🔎Tarım Kredi Kooperatif Fındık Parçacıklı Kakaolu Krema Besin Değerleri
👉Enerji 120 kcal
👉Şeker 8 gr.
👉Yağ 8,6 gr.
👉Protein 2 gr.
👉Lif 0,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri