Gündem Özel

Oreo’nun üretici firması Mondelez International, Salmonella iddialarına yönelik açıklama yaptı.


İsviçre merkezli kakao ve çikolata üreticisi Barry Callebaut; Oreo’nun üretici firması Mondelez’i, ürünlerinde salmonella bakterisi ihtimali konusunda uyarmıştı. Mondelez’in, salmonella ihtimali üzerine 3 üretim sahasını kapattığı belirtilmişti. Tüm bu haberlerin ardından Mondelez International Türkiye’den açıklama geldi. Firma tarafından yapılan açıklamada, tüketicilerinin güvenliği ve ürünlerinin kalitesinin firmanın en büyük önceliği olduğu belirtildi.

Haziran ayında tedarikçilerinden salmonella kontaminasyonu hakkında gelen bir uyarının ardından, şirketin ivedilikle önlem aldığı aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Önlem olarak çikolatanın tedarik edildiği Mondelez’in üretim tesislerinde detaylı bir kontrol gerçekleştirilmiş ve sağlığa zarar verecek herhangi bir duruma rastlanmamıştır. Bununla birlikte Türkiye’ye gelen ürünlerin hiçbiri bahsi geçen üretim tesislerinden ithal edilmemektedir. Gerekli tüm kontrollerin yapılmasının ve takip önlemlerinin alınmasının ardından, piyasalardaki tüm Mondelez ürünlerinin güvenli olduğunu teyit etmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Le Figaro’nun haberine göre, İsviçre merkezli kakao ve çikolata üreticisi Barry Callebaut, Mondelez’i ürünlerinde salmonella bakterisi ihtimali konusunda uyarmasının ardından, Ferrero’nun Kinder ürünleriyle patlak veren salmonella skandalının benzerini yaşamamak için Mondelez’in Oreo bisküvilerinin de üretildiği 3 büyük üretim sahasındaki bazı birimleri kısmen, bazılarını tamamen kapattığı ifade edilmişti. Haberde, üretimin yavaşlaması nedeniyle marketlerde söz konusu bisküvilerde tedarik sıkıntısı yaşandığı belirtilmişti.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri