Gündem Özel

Ukrayna’dan çıkan tahılların gittiği ülkeler arasında Türkiye ilk sırada yer alıyor: Şimdi de Ukrayna’dan tahıl ithalatında lider olduk!


Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında dünyada gündem olan Ukrayna tahıllarının güvenli ihracatında aracılık sağlayan Türkiye’nin, bu tahılları en çok ithal eden ülke olduğu ortaya çıktı. Ukrayna Tahıl Birliği tarafından açıklanan tablolara göre Ukrayna’dan tahıl, ayçiçek ve mısır ithalatında ilk sırada Türkiye yer alıyor. 1 Ağustos tarihinden bu yana başlayan ihracatta Türkiye’nin aylardır silolarda ve depolarda bekleyen tahıl, mısır ve ayçiçeğini diğer tüm ülkelerden daha yüksek oranda aldığı anlaşılıyor. Tahıl koridorundan 1 Ağustos’tan 5 Eylül’e kadar geçen süreçte 1 milyon 800 bin ton hububat ve yağlı tohum ihraç edildi. En çok ihraç edilen ürün ise 1 milyon 232 bin ton ile mısır ve 388 bin tonla buğday oldu. Türkiye ikisinin de ithalatında ilk sırada yer alıyor.Paylaşılan veriler çerçevesinde 1 Ağustos 2022 ila 5 Eylül 2022 arasında ihraç edilen 388 kiloton buğdayın 103 kilotunun Türkiye tarafından ithal edildiği anlaşılıyor. Ukrayna’dan ihraç edilen buğdayın ithalatında Türkiye’yi 90 kiloton ile Mısır, 65 kiloton ile Sudan, 38 kiloton ile Yemen ve 29 kiloton ile Somali izliyor. Buna göre; Türkiye ihraç edilen toplam buğdayın %26’sını tek başına ithal etmiş olarak listenin ilk sırasında yer alıyor.

Ukrayna Tahıl Koridoru kapsamında Ukrayna’dan ihraç edilen mısırın ithalatında da Türkiye yine ilk sırada yer alıyor. 1 Ağustos’tan başlayarak 5 Eylül tarihine kadar geçen süreçte ihraç edilen 1232 kiloton mısırın 241 kilotonu Türkiye tarafından ithal edilmiş görünüyor. Türkiye’yi 222 kiloton ile İspanya, 126 kiloton ile İran, 124 kiloton ile Güney Kore ve 100 kiloton ile Mısır izliyor. Buna göre; Türkiye ihraç edilen toplam mısırın %20’sini tek başına ithal etmiş olarak listenin ilk sırasında yer alıyor.Ukrayna Tahıl Birliği’nden açıklanan bu istatistiklere göre toplamda Ukrayna’dan ihraç edilen tahıl ve ayçiçeği gibi yağlı tohumların ithalatında Türkiye ilk sırada yer aldı. Yapılan toplam 1799 kiloton tahıl ve ayçiçeğinin 346 kilotonunun tek başına Türkiye’ye ithal edildiği görüldü. Listede Türkiye’nin ardından 2. sırada 249 kiloton ile İspanya, 190 kiloton ile Mısır, 126 kiloton ile İran ve 125 kiloton ile Güney Kore yer aldı. Buna göre; Türkiye ihraç edilen toplam tahıl ve ayçiçeğinin %19’unu tek başına ithal etmiş olarak listenin ilk sırasında bulundu. En düşük ithalat ise sırasıyla İsrail, İrlanda, Fransa ve Yunanistan olarak sıralandı. Birleşik Krallık – İngiltere tarafından hiçbir ithalat kaleminin yer almaması ise dikkat çekti. #NeYediğiniziBilin

Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri