Çikolata ve Gofret

Torku Miniki


Geçtiğimiz 3 yılı aşkın süredir nispeten daha az incelediğimiz Torku ürünlerini sizlerden gelen talepler üzerine incelemeye devam ediyoruz. Torku’nun çocuklara yönelik ürettiği, üzerinde “Bol sütlü” ifadesiyle dikkat çeken Torku Miniki’yi inceleyeceğiz. Ürün 72 gr.’lık ambalajlarda satılıyor ve tek kutuda tek tek paketlenmiş 9 gr.’lık 8 adet ürün bulunuyor.

Ürün içeriğine baktığımızda %50 oranında sütlü çikolata ve %50 oranında sütlü krema içerdiğini görüyoruz. Sütlü çikolata içeriğinde ilk 3 sırada; Şeker, Kakao yağı ve Tam yağlı süt tozu olduğunu söyleyelim. Etikette tam yağlı süt tozu oranı %21 olarak belirtilse de; bu oran %50 sütlü çikolata içindeki yağlı süt tozu oranıdır. Sütlü çikolatada süt içeriği olarak ayrıca yağsız süt tozu ve peyniraltı suyu tozu içerikleri de bulunmaktadır. Üründe gerek sütlü çikolatada gerekse sütlü kremada Ayçiçek Lesitini bulunduğunu söyleyelim.

Ürünün diğer %50’lik kısmını oluşturan sütlü krema ise ilk 3 sırada; Şeker, Bitkisel yağlar ve Tam yağlı süt tozu içeriyor. Burada da tam yağlı süt tozu oranı %11 olarak belirtilse de; bu sütlü kremadaki oran olup, üründeki karşılığı %5 olarak hesaplanmaktadır. Buna göre son ürün %15 oranında tam yağlı süt tozu içermektedir. Sütlü kremada bitkisel yağ olarak kullanılan yağlara baktığımızdaysa; Torku’nun Hurma yağı ifadesini bu üründe kullanmaya devam ettiğini görüyoruz. Fakat üründe Hurma değil; Palm yağı başta olmak üzere Kanola, Ayçiçek ve Pamuk yağları bulunuyor. Sütlü krema ayrıca laktoz ve düşük oranda olmakla birlikte net oranı bilinmeyen sade yağ da içeriyor. Çocuklara yönelik bu üründe Kalsiyum ve D vitamini ilavesi olduğunu da belirtelim. Buna göre ürün tek adette 14,4 mg. Kalsiyum ve 0,09 mg. D vitamini içermektedir.

Buna göre; bir çocuk bu ürünün tek paketini tükettiğinde 115 mg. Kalsiyum ve 0,72 mg. D vitamini almaktadır. Bu da günlük ihtiyacın %15’ini bile karşılamamaktadır. Buna karşılık 72 gr.’lık tek paket ürün tüketen çocuk 30,6 gr. yani yaklaşık 15 tane küp şeker kadar şeker tüketmiş olacaktır. Ürünün tek adedi 3,8gr. yani yaklaşık 1,5 ila 2 küp şeker kadar ilave şeker içermektedir. Üründen alınan kalorinin %30,6’sı ilave şekerden gelirken, %42,8 gibi yüksek bir oranda da doymuş yağdan gelmektedir. Bu oranlar Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı tüketim kritleri olarak belirlediği kritlere uygun olmayıp, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu raporlarına göre okul kantinlerinde satılması ve çocuklara yönelik reklamı yapılması kısıtlanmış ürünlerden biridir. Çocuklara yönelik üretilen bu ürünü alırken bu kritleri de göz önünde almakta çocuklarımızın orta ve uzun vadede sağlıklı gelişimi için önem arz ettiğini hatırlatalım. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Sütlü Çikolata (%50) [Şeker, Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu (%21), Kakao kitlesi, Yağsız süt tozu, Demineralize peyniraltı suyu tozu, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma verici (Vanilin)], Sütlü Krema (%50) [Şeker, Bitkisel yağ (Palm, Kanola, Ayçiçek, Pamuk), Tam yağlı süt tozu (%11), Laktoz, Yağsız süt tozu, Demineralize peynir altı suyu tozu, Sade yağ, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Aroma verici, Kalsiyum, D vitamini)]
🔎Torku Miniki Besin Değerleri
👉Enerji 49,9 kcal
👉Şeker 3,8 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 0,7 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (9 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri