Gıda Takviyesi, İlave Şekersiz, Özel İnceleme, Sponsorlu İçerik

VitAgil Melatonin içeren Takviye Edici Gıda


Danıştay Onuncu Dairesinin 13.12.2022 tarihli ve 2021/7184 Esas numaralı kararı ile 13.12.2022 tarihli ve 2021/7638 Esas numaralı kararı ile; 24/03/2013 tarih ve 28597 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinin 26/10/2021 tarih ve 31640 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin onuncu maddesiyle değişik 4.4.2. maddesinin yürütülmesi durdurulmuştur. Bu haliyle Melatonin etken madde olarak Takviye Edici Gıdalarda kullanılamamaktadır. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın düzenleme yapması bekleniyor.

gıda dedektifi

Pandemi sonrasında artış gösteren uyku düzensizliğine bir çözüm olarak düşünülen melatonin içerikli takviye edici gıdalar karşımıza çıkmaya başladı. Bu kapsamda Türkiye’de gıda takviyesi onayının alınmasının ardından birçok markanın melatonin etken maddeli takviye edici ürünleri eczanelerde yer alıyor. Daha önce de sizlere aktardığımız Allergo markasıyla üretilen Melatonin Takviye Edici Gıda ürününü inceleyeceğiz. Ürün içeriğinde 60 adet tabletin yer aldığı kutularda satışa sunuluyor.

Ürünün içeriğine geçmeden önce biraz melatoninden bahsetmek gerekiyor. Vücutta pineal – epifiz bezinde özellikle karanlıkta sentezlenen önemli bir hormon olan melatonin özellikle gün ışığına ya da yapay ışıklandırmaya maruz kalındığı durumlarda sentezlenmiyor ya da düşük oranda sentezlenerek uyku düzensizliğine yol açabiliyor. Yaşla birlikte salınımı azalan ve kuvvetli antioksidan ve antidepresan etkisi sebebiyle yokluğunda duyusal ve duygusal eksikliklere de yol açan melatonin takviye edici gıda formatında bu eksikliği gidermek üzere üretiliyor. Normalde vücut tarafından pineal bezlerde üretilen ve karanlık çökmesinden hemen sonra vücutta salınımı başlayan melatonin, gecenin ortasında 01:00 ila 05:00 saatleri arasında doruk düzeyine ulaşıyor. Genç erişkinlerde yapılan araştırmada doruk düzeyinde 10 ila 60 pg/ml düzeyinde rastlanan melatonin bireyler arasında ciddi oranda farklılık gösteriyor. Fakat cinsiyetin melatonin üzerinde herhangi bir olumlu ya da olumsuz etkisi olmadığı biliniyor. Diğer yandan melatonin vücutta depolanmadan kan ve vücut sıvılarına karışıyor. Melatonin büyük ölçüde karaciğerde metabolize olurken, fazlası idrarla atılıyor. Genel itibariyle uyku hormonu olarak bilinse de melatoninin sindirim sisteminden kardiyovasküler sisteme, immün sistemden yaşlanmaya kadar pek çok olumlu etkisi biliniyor. Diğer yandan melatonin sadece vücutta sentezlenmekle kalmıyor; başta kızılcık olmak üzere vişne, papatya, anason, ceviz, badem ve fındıkta yüksek miktarda bulunuyor.

Uzun yıllardır pekçok “derde” deva olan gıda endüstrisi artık gıda takviyeleri aracılığıyla ilaca benzeyen fakat ilaç yerine geçmeyen bu destekleri de tüketicilere sunuyor. Ürün bu haliyle her gün en azla 1 adet tüketilmesi tavsiyesiyle, 18 yaş altı kişiler ile hamile ve emziren kadınlar için önerilmemek kaydıyla takviye edici gıda onayı alarak piyasaya sürülmüş durumdadır. Ürünün aynı zamanda araba ya da makine kullanımı öncesinde tüketilmemesi, tüketimi sonrasında alkol alınmaması öneriliyor. Ürün melatonin içeriği haricinde hacim arttırıcı, stabilizatör ve topaklanmayıcı önleyici katkı maddeleri .içeriyor. Üründe ilave şeker, tatlandırıcı veya nişasta bazlı şeker ilavesi yer almıyor. Ürün eczanelerde satılırken, ilaç değil takviye edici gıda kategorisinde yer alıyor. #NeYediğiniziBilin

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri