Gündem Özel

Türkiye’den ihraç edilen kuru incirler tek tek sınırlardan dönüyor: Sadece bir günde Almanya, İsveç ve İtalya’ya ihraç edilen incirlerde aflatoksin tespit edildi!


Avrupa Birliği Gıda Güvenliği kurumu RASFF sisteminde, sadece dün Türkiye’den çeşitli ülkelere ihraç edilen kuru incirlerdeki aflatoksin alarmları damga vurdu. Almanya, İsveç ve İtalya’daki rutin kontrollerde ve sınır denetimlerinde tespit edilen aykırılıklar sebebiyle kasalarca kuru incirin Türkiye’ye iade edildiği anlaşılıyor. Avrupa Birliği standartlarında en yüksek 10 mcg/kg-ppb oranında aflatoksin güvenli olarak kabul edilebiliyor. Buna göre ihraç edilen bu ürünlerde de güvenli kabul edilen sınırı 2,5 ila 5 kat kadar aşan aflatoksin yer alıyor.RASFF sisteminde ilk uyarı 2022.6918 no’lu duyuruyla İtalya’dan geldi. Türkiye’den İtalya’ya ihraç edilen kuru incirlerde aflatoksin tespiti sebebiyle ürünlerin piyasaya sürülmeden iade edildiği belirtiliyor. Söz konusu kuru incirlerde 35,4 mcg/kg-ppb oranında aflatoksin tespit edilirken, bu oran Avrupa Birliği Gıda Güvenliği standartlarına uygun olmadığından ürünler İtalya sınırlarından içeriye alınmadı.
https://webgate.ec.europa.eu/rasff-window/screen/notification/582461RASFF sistemindeki ikinci uyarı ise 2022.6929 no’lu duyuru ve 2022.6930 no’lu duyuru ile İsveç’ten geldi. Yine Türkiye’den ihraç edilen kuru incirlerde tespit edilen aflatoksin sebebiyle iade edilen ürünlerdeki aykırılık sınır denetimleri çerçevesinde tespit edildi. Yapılan duyuruya göre kuru incirlerde 34 mcg/kg-ppb ve 24 mcg/kg-ppb oranlarında aflatoksin tespit edilirken, bu oranların Avrupa Birliği Gıda Güvenliği standartlarına uygun olmaması sebebiyle ürünler İsveç sınırlarından içeriye alınmadı.
https://webgate.ec.europa.eu/rasff-window/screen/notification/582530
https://webgate.ec.europa.eu/rasff-window/screen/notification/582313Dün itibariyle RASFF sisteminde yayınlanan ve ülkemizi ilgilendiren bir diğer uyarı ise yine kuru incirlerle ilgili olarak geldi! Türkiye’den Almanya’ya ihraç edilen kuru incirlerde yine aflatoksin sebebiyle yapılan uyarı çerçevesinde ihraç edilen ürünlerde yapılan rutin kontroller çerçevesinde 53,8 mcg/kg-ppb oranında aflatoksin tespit edildi.
https://webgate.ec.europa.eu/rasff-window/screen/notification/582627

Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri