Özel Açıklama

Gıda Dedektifi tarafından yayınlanan Özel İnceleme çalışmaları hk.


Gıda Dedektifi 2017 yılı Nisan ayından bu yana Türkiye’de etiket bilincini geliştirmek ve tüketici farkındalığını arttırmak adına sayısız paylaşıma imza atmıştır. Instagram’da başlayarak kısa sürede milyonu aşkın kişiye ulaşan Gıda Dedektifi yayınları bugün Twitter, Facebook, Linkedin, Telegram ve Youtube platformlarından milyonlarca kişiye ulaşmaktadır. Gıda Dedektifi, binlerce üründen oluşan veritabanıyla yıllardır Türkiye’deki paketli gıda ve endüstriyel ürünlerin gelişim ve değişim sürecini birebir izlemektedir. Diğer yandan gündem oluşturan paylaşımlarımız; korkusuz, bağımsız ve etik değerleri gözeterek yaptığımız yayınlarımız Türkiye’de özellikle gıda konusunda sosyal medya yayıncılığında çığır açmıştır.

Türkiye’de bir kesim firma veya marka ürünlerinin içeriklerinin açıklanmasını istemez ve bizi susturmaya çalışırken, diğer kesim ise ürünlerinin açıklanmasını talep etmekte, bunun için Gıda Dedektifi’nden işbirliği istemektedir.

gıda dedektifi

Yayınlarımızdan bir kesim firma veya marka rahatsızlık duyarken, bir diğer kesim firma veya marka ise ürünlerinin platformlarımızda yayınlanması için talepte bulunmaktadır. Bir kesim firma veya marka yayınlarımızda sadece ürünlerinin içeriklerini açıkladığımız ve tüketicilere bunları yayınlarımızla ulaştırdığımız için hakkımızda asılsız iddialarla suç duyurularında bulunup davalar açarken, diğer kesim ise ürünlerinin içeriklerini açıklamamız ve tüketicilere bunları yayınlamamız için işbirliği yapmak istemektedir. Daha net haliyle, Türkiye’de bir kesim firma veya marka ürünlerinin içeriklerinin açıklanmasını istemez ve bizi susturmaya çalışırken, diğer kesim ise ürünlerinin açıklanmasını talep etmekte, bunun için Gıda Dedektifi’nden işbirliği istemektedir.

Gıda Dedektifi de diğer ürünlerde olduğu gibi market raflarında ya da eczanelerde ürünleri tespit ederek birebir incelemekte, ambalaj üzerindeki içerik beyanları ve besin değerleri çerçevesinde değerlendirmeler yaparak yayına hazırlamaktadır. Bu kapsamda firma tarafından tarafımıza iletilen analiz raporları, helal sertifikaları, ek sertifika ya da belgeler de tarafımızca incelenmektedir.

gıda dedektifi

Gıda Dedektifi 2020 yılından bu yana birebir olarak görüşerek, bağımsız ve tarafsız yayıncılığının korunacağı şekliyle protokol yaptığı firmalarla işbirliğine giderek özel inceleme yayınları yapmaktadır. İşbirliği çerçevesinde firmalar Gıda Dedektifi’ne özel inceleme ücreti ödemekte olup, incelenmesini talep ettikleri ürünlerini iletmektedir. Gıda Dedektifi de diğer ürünlerde olduğu gibi market raflarında ya da eczanelerde ürünleri tespit ederek birebir incelemekte, ambalaj üzerindeki içerik beyanları ve besin değerleri çerçevesinde değerlendirmeler yaparak yayına hazırlamaktadır. Bu kapsamda firma tarafından tarafımıza iletilen analiz raporları, helal sertifikaları, ek sertifika ya da belgeler de tarafımızca incelenmektedir. Yapılan yayınlarda ürün içerikleri ve besin değerlerinde tespit edilen her türlü olumlu ya da olumsuz etken, diğer yayınlardan farklı olmayacak şekilde yayınlanmaktadır. Özel inceleme çalışmaları kapsamında ürün övmekten veya satışa teşvik etmekten çok uzak bir zihniyette, salt içerik okuması yapılmakta, ürünün içeriğinde ne var ne yoksa yayınlarımızda aktarılmaktadır. Ürün içeriğinde koruyucu katkı maddesi, renklendirici, yapay aroma verici, ilave şeker, nişasta bazlı şeker ya da tatlandırıcı gibi bileşenler bulunuyorsa bunlar metin veya görselde belirtilmektedir. Özel inceleme çalışmalarında amacımız hiçbir zaman ürünleri övmek, içeriklerindeki olumsuz yönleri gizlemek ya da tüketicilere aldatıcı, eksik ya da taraflı bilgiler vermek değildir, olamaz. Bugüne kadar Gıda Dedektifi ile özel inceleme çalışması yapan hiçbir firma tarafından da böyle bir talep gelmemiştir, gelemez.

Özel inceleme çalışması yapılacak firma ile gerçekleştirilen protokol kapsamında protokol süresi boyunca Gıda Dedektifi ya da Denetle hesaplarında firmaya “üstünlük sağlayacak” herhangi bir ayrıcalık tanınmayacağı şart olarak yer almaktadır.

gıda dedektifi

Firmalarla yapılan protokol kapsamında reklam niteliği taşıyan herhangi bir görsel ya da bağlantıya yer verilmemektedir. Instagram hesabı dahil olmak üzere hiçbir sosyal medya platformunda, özel incelemesi yapılan hiçbir ürünün firma web sitesi ya da satış linkine yönlendirme yapılmamaktadır. Diğer yandan önerme, yönlendirme, satışa teşvik dahil olmak üzere hiçbir subjektif yoruma yer verilmemekte olup, tüm paylaşım boyunca objektif kalma ilkesine uyulmaktadır. Ayrıca firma ile yapılan protokol kapsamında protokol süresi boyunca Gıda Dedektifi ya da Denetle hesaplarında firmaya “üstünlük sağlayacak” herhangi bir ayrıcalık tanınmayacağı şart olarak yer almaktadır. Bu haliyle özel ürün incelemesi kapsamında işbirliği yapılan firma ya da ürünle ilgili olumsuz bir tespitin, ulusal medya da sosyal medyada yer alan bir haberin ya da tespit edilen herhangi bir olumsuz durumun yayınlanmasına engel teşkil edecek bir bağlayıcılık olmayacaktır.

Özel inceleme logosu ve web sitesindeki açıklama metniyle yayınlamıştır. Bugüne kadar sizden gizlenmiş bir reklam yapmadığımız gibi beyan edilmeyen hiçbir paylaşım yapılmamıştır. Yine bazı influncer hesaplarında yapıldığı gibi firmalardan hediye alıp bunları sizlere reklam eden bir hesap olmadık, olmayacağız.

gıda dedektifi

Son olarak, yıllardır Instagram başta olmak üzere sosyal medya hesaplarında takipçilerini kandıran, aldatan ve onların iyi niyetlerini suistimal ederek üzerinden para kazanan influencer hesaplardan farklı olduğumuz bir diğer husus ise, size her zaman dürüst, şeffaf ve samimi olmamızdır. Gıda Dedektifi 2020 yılından bu yana gerçekleştirdiği her özel inceleme çalışmasını “Özel İnceleme” logosu ve web sitesindeki açıklama metniyle yayınlamıştır. Ticaret Bakanlığı tarafından geçen yıl yürürlüğe konan mevzuat sonrasında ise yayınlarımız Özel İnceleme logosu ve açıklama metnine ek olarak #Sponsorluİçerik beyanıyla yayınlanmaktadır. Türkiye’de bu mevzuatı yerine getirmeyen onlarca influencer ve sosyal medya hesabı olduğu bu süreçte biz devletin koyduğu kanunlara, yürürlüğe aldığı mevzuatlara ve her daim dürüstlük ilkesine sonuna kadar sadık kalmaktayız, kalacağız. Bugüne kadar sizden gizlenmiş bir reklam yapmadığımız gibi beyan edilmeyen hiçbir paylaşım yapılmamıştır. Bunu yaptığımızı ya da yapabileceğimizi düşünen kişiler maalesef Gıda Dedektifi’nin 6 yıla yakın süredir verdiği mücadeleyi yok saymakta ya da anlamamaktadır. Yine bazı influncer hesaplarında yapıldığı gibi firmalardan hediye alıp bunları sizlere reklam eden bir hesap olmadık, olmayacağız. Takipçi arttırmak, sizler üzerinden firmalara yaranmak ya da firmaların para kazanmasını sağlamak üzere yasa dışı ya da yasal herhangi bir ürün çekilişi yapmadık, yapmayacağız.

Gıda Dedektifi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da vergilerini eksiksiz veren, her türlü yasal yükümlülüğünü yerine getirerek gerek sizlere karşı gerekse devlete karşı mahcup olacağı tek bir yayına imza atmamıştır. Kaldı ki, bu anlayışta firmalar zaten Gıda Dedektifi ile çalışamayacağını bildiği gibi, bu taleplerinin geri çevrileceğini bildikleri için kapımıza da gelmemektedir.

gıda dedektifi

Son olarak bugüne kadar yaptığımız her özel ürün incelemesi çalışmasını yasal yollarla ücretlendirip, faturasını keserek vergimizi son kuruşuna kadar ödedik, ödeyeceğiz. Gıda Dedektifi sizleri asla kandırmadığı gibi, bir takım influencerların yaptığı gibi annesinin, babasının ya da eşinin üzerinden firmalardan para alıp vergi kaçırmamaktadır. Gıda Dedektifi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da vergilerini eksiksiz veren, her türlü yasal yükümlülüğünü yerine getirerek gerek sizlere karşı gerekse devlete karşı mahcup olacağı tek bir yayına imza atmamıştır. Kaldı ki, bu anlayışta firmalar zaten Gıda Dedektifi ile çalışamayacağını bildiği gibi, bu taleplerinin geri çevrileceğini bildikleri için kapımıza da gelmemektedir. Bugüne kadar bize güvenen, yayınlarımıza destek olan ve ilgi gösteren tüm takipçilerimize saygıyla duyurulur. #gıdadedektifiComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri