Tuz ve Baharat

Knorr Köfte Harcı


Ambalajında mayanoz, sarımsak ve kimyon ile köfte görselleri bulunan ve “Anne Köftesi Tadında Nefis Lezzet” ibaresiyle satışa sunulan Knorr Köfte Harcı ürününü inceleyeceğiz. Ürün 41 gr.’lık 2’li paketlerde toplam 82 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürünün ambalajında “doğal malzemelerle hazırlanmıştır” ibaresi yanında 500 gr. köftelik kıyma, yumurta ve yarım su bardağı su ile hazırlanan bir tarif de yer alıyor.Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Galeta unu, Buğday unu ve Kurutulmuş soğan olduğunu görüyoruz. Baştan söylememiz gerekiyor ki, üründe ilave şeker, aroma verici ya da aroma arttırıcı MSG veya türevi olan katkı maddeleri bulunmuyor. Üründe %17,1 oranında soğan yer alırken, ayrıca sarımsak, kimyon, karabiber ve maydanozun da yüzdelik oranları beyan ediliyor.

Üründe tuz oranı beyan edilmezken, besin değerleri tablosundan anladığımız haliyle üründe 100 gr.’da 10,2 gr. tuz bulunuyor. Bu da 41 gr.’lık tek pakette 4,2 gr. tuz bulunduğunu gösteriyor. Üründe yüzdelik oranları beyan edilmiş haliyle toplamda %33,6 oranında soğan, sarımsak, kimyon, karabiber ve maydanoz yer alırken bu da 41 gr.’lık tek pakette 13 gr. gibi bir miktara tekabül ediyor. Üründe ayrıca bitkisel yağ olarak Palm yağı bulunurken, Palm yağının oranı da tüketiciye açıkça beyan edilmiyor. Fakat içerik sıralamasına göre bakıldığında oranın %1,9’dan daha düşük olduğu anlaşılıyor.Bu haliyle ürünün tek paketi 139,8 kcal enerji veriyor. Ürün tek paketinde 24,6 gr. Karbonhidrat ve 2,8 gr. lif bulunurken, yoğun olarak galeta unu ve buğday unundan gelen karbonhidratın yanı sıra ürünün tek paketinde buğday kaynaklı olarak 4,5 gr. protein de yer alıyor. Üründe tek pakette 2,2 gr. yağ bulunurken bu yağın önemli bir kısmının palm yağından geldiğini tekrar söyleyelim. Ürün içeriğinde ayrıca alerjen uyarılar kısmında yer aldığı haliyle aynı bantta üretilen diğer ürünlerden bulaşı riski olan umurta, süt ve süt ürünleri, hardal, soya, çam fıstığı, kereviz, antep fıstığı, fındık, badem ve susam içerebileceği belirtiliyor. #NeYediğiniziBilin🔎İçindekiler: Galeta unu (Buğday unu, Tuz, Maya), Buğday unu, Kurutulmuş öğütülmüş soğan (%17,1), Tuz, Sarımsak (%8,5), Kimyon (%3,7), Karabiber (%2,4), Maydanoz (%1,9), Bitkisel yağ (Palm), Acı kırmızıbiber
💉Alerjen Uyarı: Gluten içerir. İz miktarda yumurta, süt ve süt ürünleri, hardal, soya, çam fıstığı, kereviz, antep fıstığı, fındık, badem ve susam içerebilir.
🔎Knorr Köfte Harcı Besin Değerleri
👉Enerji 139,8 kcal
👉Karbonhidrat 24,6 gr.
👉Yağ 2,2 gr.
👉Protein 4,5 gr.
👉Tuz 4,2 gr
📌Not: Besin Değerleri tek paket (41 gr.) ürün için verilmiştir.

Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri