Bulyon ve Çeşniler

Bizim Mutfak Tavuk Suyu Bulyon


Reklam ve kampanyalarda bulyonların genellikle yemeklere lezzet kattığına vurgu yapılırken içerikleri pek de gündeme getirilmiyor. Japon Ajinomoto firması tarafından İzmir Güzelbahçe’deki fabrikada üretilerek satışa sunulan Bizim Mutfak Tavuk Suyu Bulyon ürününü inceliyoruz. Ürün ambalajında “%25 az tuzlu” ifadesinin yanı sıra tavuk görselleri dikkat çekiyor. Ürün 10 gr.’lık tekli paketlerde 12 adetlik ambalajlarla satılıyor.
Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Tuz, Maltodekstrin ve Aroma arttırıcılar olduğunu görüyoruz. Maltodekstrin bir tür nişasta bazlı şeker olup, glikoz şurubuna denk bir yapıya sahiptir. Diğer yandan üründeki aroma arttırıcılar içeriğinde başta MSG olarak bilinen Monosodyum Glutamat bulunuyor. Üründe ayrıca aroma arttırıcı olarak Disodyum İnosinat ve Disodyum Guanilat alıyor. Ürün ayrıca MSG’ye benzer etkisiyel bilinen maya özütü de içeriyor. Üründe bu temel bileşenlerin yanında mısır nişastası, sofra şekeri ilavesi ve değişen miktarlarda palm, ayçiçek ve kanola yağları bulunuyor.

Üründe bunların yanında içeriği bilinmeyen aroma vericiler bulunuyor. Üründe bu yapay aroma vericilerle ne tadı verildiği bilinmiyor. Diğer yandan “tavuk suyu bulyon” ismiyle satılan ürün içeriğinde %0,1 yani binde 1 oranında kurutulmuş tavuk eti bulunuyor. Ürün bu haliyle 10 gr.’lık tek tablette 0,01 gr. tavuk eti bulunduğu anlaşılıyor. Ürün binde 1’den daha az oranda zerdeçal, baharatla, bütün yumurta tozu ve kereviz gibi bileşenler içeriyor. Üründe esansiyel olmayan aminoasitlerden L-arjinin ilavesi olduğu anlaşılıyor fakat L-arjinin kaynağı bilinmiyor. Ürün bu haliyle tek bulyonda 4,28 gr. karbonhidrat içerirken, üründe ayrıca 0,7 gr. yağ ve 0,7 gr. protein bulunuyor. Ürün elbette her bulyonda olduğu gibi tuz açısından zengin görülüyor. Üründe 10 gr.’lık tek adette 3,5 gr. tuz bulunuyor.🔎İçindekiler: Tuz, Maltodekstrin, Aroma arttırıcılar (Monosodyum Glutamat, Disodyum İnosinat, Disodyum Guanilat), Mısır nişastası, Şeker, Mineral tuzu (Potasyum Klorür), Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda palm, ayçiçek, kanola), Aroma vericiler, Kurutulmuş soğan, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Maya özütü, Kurutulmuş tavuk eti (%0,1), Zerdeçal, L-arjinin, Baharat, Peyniraltı suyu tozu, Buğday unu, Bütün yumurta tozu, Kereviz
🔎Bizim Mutfak Tavuk Suyu Bulyon Besin Değerleri
👉Enerji 26,4 kcal
👉Karbonhidrat 4,28 gr.
👉Yağ 0,72 gr.
👉Protein 0,71 gr.
👉Lif Yoktur
👉Tuz 3,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (10 gr.) ürün için verilmiştir.

Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri